MURAT ŞAHİN
Secure Drive Kurucu Ortak, Fütüristler Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, World Future Society Global Lead Asia

Murat Şahin

Murat Şahin Kimdir?

Her ne yapıyorsam ve her kimsem biliyorum bir benzeri yok! Zenginliğini;
Her sabah acaba bugün ne öğreneceğim diye uyanarak
Bilgisini paylaştıkça artar inancı ile her isteyenle paylaşarak

İnsanlardan başka hiçbir sermayemiz yoktur diyerek ilişkilerini el üstünde tutarak arttıran bir iş insanı Murat Şahin. Her damla kendini tamamlayınca damlar diyor tamamlanmaya ve bir taraftan da damlayarak çevresindekilerin tamamlanmasına katkıda bulunuyor. Tamamlanarak onun damlamasına katkıda bulunanların desteği ile elbette.

Mesaj Halkla İlişkiler şirketinde ilk patronu Deniz İnsel oldu. Ardından Eczacıbaşı Holding araştırma departmanında, Eczacıbaşı ile Procter & Gamble ortaklığı ile kurulan ve daha sonra Information Resources Inc tarafından satın alınan Panel Pazar Araştırma şirketilerinde çalıştı. 1989 yılında anketör olarak başladığı bu öykü 1999 yılında onu Trade Services Direktörüğüne getirdi. İş yaşamının ilk dokuz yılını bir futbol maçındaki gözlemci gibi geçirdi. Hakemi, oyuncuları, saha kenarını, yedekleri, taktikleri ve taraftarı izleyerek. Pazarlama araştırmacısı olarak geçirdiği bu 9 yıl boyunca gözlemlerini Türkiye’de perakendeciliğin kullanımına açtı.

1999 yılında sahaya çıkıp ayağını topa uzatmaya karar verdi ve Retail Marketing Services şirketini kurdu. Şirket önemli danışmanlık projeleri yaptı. Türkiye’nin değişik yerlerindeki aile şirketi perakende gruplarının satın almalar yöntemi ile büyüyen zincirler ile ilişkilerine aracılık etti. 2001 yılında Türkiye’nin ilk POD (Point of Decision) mecrası Trigger’ı piyasaya çıkardı.Ülkedeki tüm büyük zincirleri bir havuzda toplayan sistem alışveriş arabalarını bir iletişim mecrası haline getirdi. Trigger, ulaştığı tüketici sayısı, tüketicinin satın alma kararına etkisi ve satışlarda yarattığı etkiyi gerçek rakamlarla ortaya koyan ilk mecra oldu.

Büyük şehirlerde trafikte bekleme süresini azaltan veya trafiği yönetmek için kullanılan otomasyon çözümlerinin ülkemizde görülen ilk örneklerinde yöneticilik yaptı. Elektronik raf yönetimi, kategori yönetimi, perakendeci sayımı perakende ve pazarlama alanında Türkiye’nin ilk kez duyduğu ve Murat Şahin’in içinde bulunduğu kimi projeler oldu. 1999 – 2003 yılları arasında Retail News dergisinde İzlenimlerini yazdı. 2003 – 2007 arasında başarı öykülerini birinci ağızdan dinleyip paylaşılmasına aracılık edebilmek için Ceo’s dergisinde Işığın peşinde röportajlarını yaptı.

Profesyonel hayatın yanı sıra Çağdaş Perakendecilik Derneği, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği, Internation Counsil of Shopping Centres, Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacılar Derneğinde aktif bir üye ve kimi zaman yönetici olarak görev aldı.

2006 yılında kariyerinde önemli bir değişiklik yaparak doğrudan son tüketiciye hizmet veren bir hizmet şirketinin kuruluşunda yer aldı. Orijinal, orijinal hayaller kurup bunları iş fikri ve iş haline getirmek için kuruldu. İlk olarak yarı zamanlı özel şoför hizmeti ardından da Secure Drive shuttle (havalimanı transfer hizmeti) başladı. Şu anda ayda 20.000 üzerindeki tüketici Secure Drive hizmeti kullanıyor. Secure Drive’ın ilkesi en lüks standartta hizmeti en erişilebilir fiyatla her kesimden insanın kullanımına sunmak. Şirket ülkenin en büyük kredi kartı markaları ve hizmet şirketlerinin desteği ile büyüyor. Bunun yanı sıra özellikle bağımlılık ve kredi kartı programlarına içerik ve tadrikçi ilişkileri hizmeti veren ve yenilerde adrenaliz-eğlence makineleri kurup işleten iki Orijinal şirketi daha var.

Profesyonel yaşamdaki adımlar dışında hep sosyal uğraşları da olan Murat Şahin, 2003 yılından bu yana Eğitişim Kariyer Enstitüsü’nün organizasyonlarında yer alıyor. Pazarlama’nın Şifresi, Marka Savaşları eğitimci olarak yer aldığı ve geçmişte kendi ihtiyaç duyduğu bir eksikliğin günümüz gençliğinin faydasına kullanımına katkıda bulunuyor. Aynı zaman da CEO’lardan Yönetim Dersleri programının mentörü.

Kendisini iflah olmaz bir hayalperest olarak tanımlıyor. Her gün dün yaptığınız işi bir adım ileriye götürecek bir şey yapıyorsanız o zaman kalite ve inovasyondan bahsedebilirsiniz diyor ve iş dünyasına Orijinal’in yeni ve yaratıcı projelerini anlatmaya devam ediyor. Girişimciliği de fırsatlar defilesindeki iş insanı hali olarak tanımlıyor.

Hayatının her anında yeni bir şey öğreneceği her fırsatı değerlendiren Murat Şahin, World Future Society ile Fütüristler Derneği Başkan Yardımcısı, Keynote Speakers Agency bünyesinde gözlemleme, analiz etme, neden olmasın sorusu ile başlayan “sınır sizsiniz! Yaşam boyu İnovasyon” konusunu ele alıyor.

 

Konuşma konuları

• Girişimcilik
• Yaratıcı – Bozguncu iş modelleri
• Fütürizm
• Geleceğe hazırlık
• Rekabet Yönetimi

 

 


Sosyal Ağlarda Paylaş