ZAFER PARLAR
Istventures Kurucu ortağı

Konuşma Konuları

Türk İş kültürünün diğerlerinden farkı

“Başaramadıklarım”

Liderin doğal seleksiyonu

Departmanlar arası yıldız savaşları

Kültürlerarası marka yönetimi

Çok kültürlü ekiplerin etkin yönetimi

Yaratıcı ve inovatif iş kültürleri oluşturma

 

Kimdir?

Zafer Parlar, kariyer hayatına 1990 yılında merkezi Hollanda da bulunan Mexx International’da yeni pazarlar geliştirme alanında başladı. Bu görevi süresince Orta ve Güney Amerika, Güney Avrupa ve Ortadoğu distribütörlüklerini geliştirdi.
1995 yılında İstanbul’a geri dönerek, marka geliştirme, perakende alanlarında genel müdürlük görevlerinde bulundu. 2000 yılında Genel Müdürü olduğu Nike’in Türkiye’deki ofisini kurdu. Liderliğinde, Nike Türkiye 9 yılda 70 kat büyüdü ve Nike için Avrupa’nın en büyük 6. pazarı haline geldi. Yönetiminde, Nike Türkiye hem iş hem de sosyal sorumluluk alanlarında çeşitli yerel ve uluslararası ödüller aldı.
Türkiye’de yakalanan başarının ardından, 2005 yılında, Zafer Parlar Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Güney Afrika (CEMEA ) bölgesinden sorumlu Genel Müdür olarak atandı. Yunanistan’da, Nike şirketini kurdu, İsrail pazarındaki büyüme hızını arttırdı ve Güney Afrika’daki şirketi yeniden yapılandırdı.
Akademik açıdan Üniversite yıllarından beri yakin arkadaşı olan, profesörü Dr.Fons Trompenaars ile “Kültürlerarası İş İlişkileri” konusunda çalışmalar yürüttü.
1993 yılında The Economist tarafından yayınlanan ve Zafer Parlar’ın Türkiye’deki İş Kültürü üzerine yaptığı karşılaştırmalı araştırma verilerinin de yer aldığı Türkçeye “Kültürel Çeşitlilik” olarak çevrilen kitabını yazarken Dr. Trompenaars’a destek oldu.
Zafer Parlar birçok uluslararası şirket ve üniversitelerde Türk iş kültürü’nün karşılaştırmalı analizi, çok uluslu takım çalışması, marka yönetimi ve pazarlama konularında konuşmalar vermekte, çalıştaylar yönetmektedir. Ayrıca The Economist‘in Yuvarlak Masa Toplantıları’na ve Dünya Ekonomik Forumuna (WEF) konuşmacı olarak katılmıştır.
Parlar; Fütürizm Derneği yönetim kurulu üyesi ve Türk Bilim Merkezi Vakfı’nın mütevelli üyesidir.
Zafer Parlar, Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra, Hollanda’da Yönetim ve İşletme lisansı ve ardından Uluslararası İş İlişkileri ve Pazarlama dallarında masterlar yapmıştır.
Parlar; İngilizce ve Hollandaca bilmektedir.


Sosyal Ağlarda Paylaş