AKIN ÖNGÖR
Selendi Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı

Kimdir?

Ankara koleji mezunu olan Akın Öngör, 1967 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede okuduğu yıllarda Pazarlama disiplinine yoğunlaştı. Uzun yıllar sanayi mallarının pazarlamasında çalıştı. İngiltere’de 1.5 yıl süreyle Perkins’te çalıştıktan sonra, Türkiye’ye dönüş yaptı ve General Electric fabrikalarında
elektrik motoru pazarlamasında çalıştı. Daha sonra Çukurova Grubu’nda inşaat makinelerinin pazarlanması alanında çalışmaya başlayan Öngör, kısa bir zaman içinde şirketin Satış Müdürü oldu. Kariyerinin ilk 15 yılında sanayi ürünlerinin pazarlanması üzerine çalışan Öngör, pazarlama alanında uzmanlaştı.

1981 yılında sektör değiştirme kararı alıp, Pamukbank’ta Taahhüt Hizmetleri Müdürü olarak çalışma yaşamına devam etti. İki yıl sonra, Taahhüt Hizmetleri ve Mevduat’tan SorumluGenel Müdürü Yardımcısı olarak çalışmaya devam etti. İktisat Leasing’i kurduktan sonra, oranın Genel Müdürü olarak kariyerini sürdürdü. 1987 yılında ise Garanti Bankası Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1991 yılında Garanti Bankası Genel Müdürü olarak çalışmaya devam eden Öngör, Pazarlama alanındaki uzmanlığı ile Bankacılık disiplinini birleştirerek, Genel Müdür olarak çalıştığı 9 yıl boyunca bankada köklü bir değişme imza attı ve müşteri memnuniyeti ve bankacılık hizmetleri alanında yeni bir döneme liderlik etti. Değişim Yönetimi ve Liderlik alanındaki başarıları Harvard Business School’da ders olarak okutuluyor.
2000 yılında profesyonel bankacılık kariyerini noktalayıp, hayalini kurduğu “Liderlik Enstitüsü” üzerine çalışmalarına devam etti. Denizcilik merakı ile Atlantik Okyanusunu yelkenle geçen Öngör, 2007 yılından bu yana Doğal Hayatı Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Konuşma Konuları

• Liderlik
• Yönetim
• Strateji
• Doğal Hayatı Koruma


Sosyal Ağlarda Paylaş