ALPER KUL
Şaylan Grup Türkiye ve Uluslararası İş Geliştirmeden Sorumlu Ülke Müdürü

Alper Kul

Kimdir?

Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Alper Kul, 1993-1999 yılları arasında İtalyanca Aktif Tercümalık ve Satış Destek elemanı olarak Türkiye’nin çeşitli illerinde
(Gaziantep,Bursa,Edirne,Çorlu,İstanbul) çalıştı. Ardından 2000-2002 yılları arasında Kulteks’te ihracat departmanında çalıştı.

2002-2004 yılları arasında Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Üretim Şirketi’nde Dış Satış Koordinatörü olarak çalıştı. Çalıştığı süre boyunca, İtalya, İspanya, Lübnan, Kuzey Kıbrıs ve Slovenya pazarlarından sorumlu olarak görev aldı. EXSA UK (Londra) ve diğer müşterilerin taleplerinin koordinasyon görevlerini yürüttü. Alper Kul, eş zamanlı olarak Avrupa dışı pazarların direk sorumluluğunu üstlenerek satışların artışında önemli rol oynadı.

Alper Kul, Brisa kariyerinin ilk yılında Yeni Lassa İhracat Satış Sistemi’ni geliştirdi ve uygulamaya geçirilmesi hakkında üst yönetimden destek aldı. Bunun dışında, Müşteri Bilgi Sistemi’nin de geliştirilmesinden sorumlu olan Kul, bu sistem ile müşterilerin siparişlerini internet üzerinden verebilmelerini sağlayarak iş süreçlerinde verimliliğe katkıda bulundu. Bu çalışmalara ek olarak Alper Kul, Brisa Uluslararası Satış Network’ünün gelişimine katkı sağlayan Uluslararası Satış Danışmanlık Sistemi ile ilgili bir raporu yönetime sundu.

2005 yılından itibaren Pepsi Bottling Group Türkiye bünyesinde İhracat Yöneticisi olarak çalışan Alper Kul, Pepsi, Pepsi Light, Seven Up, Yedigün, Fruko, Lipton Ice Tea gibi ürünlerin Almanya, Irak, Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve tüm Avrupa ülkelerine satışından ve şirketin yurtdışı ülkeler satış hacminin gelişiminden sorumlu olarak görev yaptı. Alper Kul, şu anda Şaylan Grup Türkiye ve Uluslararası İş Geliştirmeden Sorumlu Ülke Müdürü olarak görev yapıyor.

Alper Kul, iş yaşamındaki başarısının yanı sıra kişisel ve kariyer gelişimini desteklemek amacıyla pek çok eğitim programına katılmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi İspanyolca dil eğitimi,bir Brian Tracy Enstitüsü ürünü olan Üstün Satış Yönetimi Programı, Yönetim Simülasyonu Programı, katıldığı eğitimlerden bazılarıdır. Alper Kul, ileri düzeyde İngilizce ve İtalyanca, başlangıç düzeyinde Almanca ve İspanyolca konuşabilmektedir.

Konuşma Konuları

Girişimciliğin Sırları
Kariyer Gelişimi
Uluslararası Pazarlamanın İlkelerini Uygulamak
Bölgesel Gelişim Enstituleri
Şampiyon Bir Profesyonel Olmanın Püf Noktaları
Patlamaya Hazır Sektörler
Doğru CV Yazım teknikleri


Sosyal Ağlarda Paylaş