ARZU ODABAŞI
Eczacıbaşı Menkul Değerler Varlık Yönetim Müdürü

Arzu Odabaşı

Konuşma KonularıŞirket Seçimi ve Değerleme Teknikleri
Bankaların ve Sigorta Şirketlerinin Mali Tablo Analizi
Finansal Yönetim ve Risk
Vadeli İşlemler Borsası ve Uygulamaları
Teknik Analiz Yöntemleri

Kimdir?İş hayatına başladığı yıllardan itibaren hep doğruların peşinden giden ve doğrunun yanında olan Arzu Odabaşı’nın temel ilkesi ” Hizmete eğilmez iseniz, dik duramazsınız” dır. Bu yaklaşımla, Odabaşı, 1992 yılından itibaren başlamış olduğu iş hayatında bildiği, ürettiği pek çok şeyi paylaşmış ve paylaşmaya devam etmektedir. Bilgi paylaştıkça, diğer bireyler faydalandıkça büyür yaklaşımı altında iş hayatının ilk yıllarından itibaren mesai arkadaşlarına, çalıştığı şirket çalışanlarına düzenli olarak “Hisse senedi ve Sermaye Piyasaları” hakkında eğitim vermektedir. Odabaşı, Sermaye piyasalarına yeni enerjiler ve dolayısı ile yeni mezunlar kazandırmak amacı ile şirket dışında üniversite öğrencileri, mastır öğrencilerine de sektörü tanıtan anlatımlar yapmaktadır.

Global Menkul değerler A.Ş.de Stratejist olarak çalışan Arzu Odabaşı, üniversite 2. sınıfta Sermaye piyasaları ile ilgilenmeye başlamış ve o yıllarda okul yıllığı çıkararak elde ettiği gelirleri ve harçlıklarını temel ve teknik analiz yaparak seçmiş olduğu hisse senetlerine yatırım yapmıştır. Okul kantininde Pınar Süt’e yatırımı ile tanınan Arzu Odabaşı, süt için Pınar Süt için diyerek arkadaşlarına faydalı tavsiyelerde bulunmuştur.

Okul’dan mezun olduktan 10 yıl sonra, evli ve 1 çocuk annesi iken 2. bir Mastır programını tamamlamak üzere ailece Londra ya giden Arzu Odabaşı, bu sektörde okumayı sevmenin, bilgilenmenin ve kendini yenilemenin son derece önemli olduğunu düşünmekte ve bu inancını uygulamaktadır.

İş hayatına başladıktan bir süre sonra kendine ait kısa vadeli hisse senedi yatırımlarını durduran Arzu Odabaşı’nın başarısının ardında belki de bu karar yatmaktadır. Pozisyonu olan bir Hisse senedi Analist veya uzmanının objektif yatırım kararı alması ve doğru tavsiyede bulunmasının son derece güç olduğunu düşünen Arzu Odabaşı, uzun vadeli yatırımcı olmanın her zaman kendisini rahatlattığını düşünmektedir.

Vadeli işlemler Borsası’nın(VOB) kuruluşu aşamasında son derece heyecanlı olan Odabaşı, o dönemde çalışmış olduğu şirketin temsilcisi olarak, özel bir Software şirketine VOB işlem programına ait sisteminin kurulmasında aktif olarak destek vermiştir. Devamında ise yine çalışmış olduğu şirketin Türkiye çapındaki şube çalışanlarına VOB’un tanıtımı, kullanımı, portföy yönetimindeki yeri, risk korunma sürecindeki yerini içeren sunumlar vermiş, uygulamalı çalışmalar yapmıştır.

Odabaşı, endeks trendi hakkındaki yorum ve değerlendirmelerini son 10 yıl süresince görsel ve yazılı basında aktif olarak paylaşmaktadır. Döviz, parite, endeks ve hisse senedi yatırım tavsiyelerindeki tutarlılık oranı %90’lara ulaşan stratejist, çıkarmış olduğu periyodik raporlar(günlük, haftalık, aylık) aracılığı ile yapmış olduğu çalışmalarını ve görüşlerini yatırımcıların hizmetine sunmaktadır. Son iki yıldır her sabah CNBC – e ekonomi kanalında yorumlarını aktaran Odabaşı, 1994 yılından itibaren her sabah düzenli olarak yorum vermekte ve yatırımcılar ile paylaşmaktadır.

Hisse senedi piyasalarına ait beklentilerini ve Vadeli işlemler Borsası’na ait uygulamalarını, Türkiye çapında, Antalya, Bursa, Denizli, Konya, Kocaeli, Kayseri, Nevşehir illerinde Ticaret ve/veya Sanayi odaları, Meslek odaları, İl İş Adamları Dernekleri’nde yapmış olduğu sunum ve özel çalışmalarla paylaşmıştır. Bu hizmetleri verirken amacı, KOBİ finans yöneticilerinin, şirket sahiplerinin, yatırımcıların hem hisse senedi piyasalarında en doğru şekilde yönelmelerini sağlamak hem de Vadeli işlemler Borsası’nın şirketlerin döviz riskleri yönetimde etkin rolünü anlatmakdır.

Arzu Odabaşı, Global Menkul Değerler A.Ş. de fon yönetiminde aktif olarak yer almaktadır. Global Fon Yönetim Kurulu Üyesi olan Arzu Odabaşı, Aktif Strateji Yatırım Fonu’nu yönetmektedir.

İş hayatına Analist olarak 1992 yılında Demirbank Kurumsal Finansman ve Portföy Yonetimi departmanında başlamış olan Arzu Odabaşı, 1996 – 2005 yılları arasında Finansyatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma departmanında çalıştı. 2005 yılında Grup Müdürü olarak Finansyatırım’daki görevinden ayrılan Odabaşı, Global Menkul Değerler de Stratejist olarak görev almaktadır.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Arzu Odabaşı, aynı fakülte de İşletme Finansmanı Mastır programını tamamlamıştır. 2001-2002 yılında Londra Cass Business City University de Yatırım Yönetimi (Msc in Investment Management) mastır programından mezun olmuştur. Kendisinin, “Hisse senedi piyasalarında Teknik Analiz” ve “Gelişmekte olan ülkeler ile ABD hisse senedi piyasaları arasındaki portföy çeşitlendirmesi ile risk yönetimi” konularında Mastır tezleri bulunmaktadır.

Arzu Odabaşı, Demirbank Kurumsal finansman ve portföy yn. departmanında, Demirfon II yatırım fonunu kurmuş, yönetimine katkıda katkıda bulunmuş, varlığa dayalı menkul kıymet ihraçına ait prosesi bir fiil uygulamış, Özel sektör tahvil ihrac etmiş ve hisse senedi piyasalarında temel ve teknik analiz çalışmalarında bulunmuştur.

İstanbul Doğumlu olan Arzu Odabaşı, evli ve bir çocuk sahibidir.


Sosyal Ağlarda Paylaş