AYKUT YALÇIN
Satış Eğitim Uzmanı, Yazar

Aykut Yalçın


Konuşma KonularıSatışta Olumlu Tutum Geliştirme
Müşteri Memnuniyeti Değersizdir, Müşteri Sadakatine Paha Biçilemez
Satışta Mükemmellik; Neden Satın Alıyorlar


Kimdir?ODTU Gıda Mühendisliği’ni 1994 yılında bitirdikten sonra satış sektöründeki farklı sektörlerde ulusal – Superonline, ve uluslararası şirketlerde – Coca-Cola, Danone, Allied Domecq, Altra Optik – tüm satış kanallarında – Bayi Yönetimi, Zincir Mağazalar Yönetimi, Dış Ticaret, Çağrı Merkezi operasyon kurulum ve yöneticiliği – satış şefliğinden başlayarak genel satış müdürlüğü pozisyonlarında görev aldı. Farklı sektör ve pozisyonlarda başarılarıyla, satışın ürün temelli değil, ilişki, eğitim ve tutum temelli olduğunu tecrübe etti.

Çalıştığı kurumlarda insan kaynaklarıyla birlikte mükemmel işler yaratmada temel sebebin beceri veya yetenekler dışındaki kişisel özellikler olduğu konusunda projeler yürüttü.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA programını tamamlayıp, bu işin gri renklerini öğrendi. Satış yönetiminin etkinliğinin arttırılması amacıyla Kurumsal Karne Süreç Yöntemleri konusunda yüksek lisans tezi yazdı. Amerika’da bir organizasyon geliştirme programında “Satış Takımı Performansına İvme Kazandırmak” üzerine eğitim aldı. Yine Amerika’ da çağrı merkezi yönetim sanatı ve telefonda satış üzerine e-öğrenme sistemi eğitimleri aldı. IACET onaylı koçluk eğitimini tamamladı.

Jeffrey Gitomer’den satışa dair hayat dersleri ve tutum hakkında hakkında dersler aldı. TrainOne ile Türkiye’de bir ortaklık kurulması konusunda Gitomer’i ikna etmeyi başararak satış eğitimlerinde yeni bir dönem başlattı.

Çalıştığı firmalarda eğitimler hazırladı ve in-house eğitimler verdi. Serbest Danışman olarak satış operasyonu ve çizgi altı pazarlama faaliyetleri ile ilgili çalışmalar yaptı. “Satıcı Kapıyı Kaç Kere Çalar?” adlı kitabın yazarıdır.


Sosyal Ağlarda Paylaş