BEDRİ BAYKAM
Ressam, Yazar

Bedri Baykam

Konuşma KonularıBedri Baykam: kariyeri ve eserleri üzerine slide-showlu/film gösterimli sunum
Çağdaş Türk Sanatı
Çağdaş Kemalizm
Maymunların Resim Yapma Hakkı ve Çağdaş Sanat Dünyası’nda Gelişmekte olan ülkelerin hakları
İstanbul: Bir Kozmopolit dünya merkezinin nabzı


Kimdir?Bedri Baykam 1957 yılında Ankara’da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam’ın ikinci çocuğu olarak doğdu. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara, Bern ve Cenevre’de ilk eserlerini sergiledi. Harika çocuk olarak tanımlandığı 1960’lı yıllarda Avrupa ve Amerika’nın birçok sanat merkezinde sürekli olarak sergiler açtı, büyük ilgi gördü. İstanbul Fransız Lisesi’ne devam eden Bedri Baykam 1975-80 arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi, L’Actorat okulunda da aktörlük tahsili yaptı. 1980 yılında Amerika’ya taşınan sanatçı, 1984’e kadar California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi gördü. Yeni Dışavurumculuk akımının öncülerinden olan Baykam, 1987 yılına kadar Amerika’da kaldı. O tarihte İstanbul’a geri dönen Baykam bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 111 kişisel sergi açtı, sayısız grup sergisine katıldı. Bir çok kısa metrajlı film/ videolar çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam’ın yayınlanmış 21 kitabı ve 45 kataloğu bulunuyor. Ayrıca, kendisi hakkında yayınlanmış 4 kitap da var.

Son üç yıldır, yıllardır üzerinde çalıştığı, dijital ve boyasal saydam katmanlar serilerinin uzantısı olarak, “Dört Boyutlu” işler üretmeye başladı. Son bir yılda, California (Alphonse Berber Gallery), Berlin (Akademie der Künste), Londra (Opera Gallery) ve Paris (Pinacotheque de Paris) çeşitli müze ve galerilerde sergilenen 4-D eserler, ilk çıktıkları 2007 yılından bu yana tüm sanat dünyasının ilgi odağı haline geldi ve birçok koleksiyona dahil oldu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Dernegi’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye ulusal komitesi başkanıdır. 1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliği’ne seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti. 2003 yılında Genel Başkan Adayı olan Baykam, Cumhuriyet Gazetesi’nde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor. Aynı zamanda Türk medyasında, çeşitli siyasal, sanatsal ve sosyal programlarda sık sık canlı yayınlara çıkan Baykam, Türk halkının en yakından tanıdığı ve sevdiği aydınlardan biridir.

Atatürkçü düşüncenin çağdaş yüzünün en önemli temsilcilerinden biri olan Baykam’ın kaleme aldığı 21 kitabın 11’i Türkiye’nin yakın siyasal tarihi üzerinedir. Baykam ayrıca Türkiye’nin ana Sosyal Demokrat Partisi olan CHP’nin geleceğine ışık tutabilecek bir “tüzük değişimi” çalışmasını 2010’da gerçekleştirmiştir.

Bütün ülkede koyu bir Fenerbahçe taraftarı olarak tanınan Baykam, ayrıca bu köklü spor kulübünün tarihi hakkında iki sergi gerçekleştirmiştir. (1998-2007)

1970’li yılların ünlü bir tenisçisi olan Baykam, genç milli takımda oynadı ve ayrıca uluslararası tenis hakemliği yaptı. Baykam Cumhuriyet Gazetesi’nde bu konuda da spor makaleleri kaleme alıyor.

Türkiye’de talk show ve canlı yayınlar dünyasının önemli bir siması olan Baykam, gerek İstanbul’un ilk rock barını açmış olmasıyla, gerek filmleriyle, gerek “Warholvari” şöhretiyle popüler kültürün de renkli bir simasıdır.

Sunum Dili : Türkçe – İngilizce- Fransızca


Sosyal Ağlarda Paylaş