BÜLENT EKUKLU
Dijital Dönüşüm Danışmanı, Yaratıcı Yapımcı

Bülent Ekuklu hakkında…

Bülent Ekuklu, halen Microsoft’ta Yapay Zeka, Dijital Dönüşüm ve IOT (Nesnelerin Interneti) konularında Dijital Dönüşüm Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nde “Geleceğin Akıllı Kentlerini Yaratmak” dersini vermektedir.

Bülent Ekuklu, 20 yıldan uzun bir süredir Bilgi Teknolojileri alanında İş Geliştirme Yöneticisi, BT Danışmanı ve BT Yöneticisi olarak çalışmaktadır ve uluslararası deneyime sahiptir.

Ayrıca farklı kültürel deneyimler, çokuluslu şirketlerde çalışma, sosyal sorumluluk ve gönüllülük projeleri ve liderlik tecrübelerine sahiptir.

Akıllı Şehirler, Yapay Zeka, Endüstri Çözümleri, IOT (Nesnelerin İnterneti) ve Dijital Dönüşüm alanlarında 12 yılı aşkın bir süredir çalışmalar yapmaktadır.

Microsoft’a katılmadan önce, 10 yıl boyunca IBM Global Services’te Akıllı Şehirler, IOT ve Endüstri Çözümleri alanlarında İş Geliştirme Sorumlusu ve Danışman olarak çalışmıştır. Bu süre içerisinde 80’den fazla ulusal ve uluslarası etkinlikte Teknoloji ve İnsan, Nesnelerin İnterneti, Akıllı Şehirler, Yapay Zeka ve İnovasyon konusunda konuşmalar yapmış, seminer ve konferanslar vermiş ve panellere katılmıştır.

2015 yılından itibaren Tübitak-TEYDEB Girişimcilik Destekleme Grubu’nda jüri üyesi, panelist ve Mentor olarak görev almaktadır. Aynı zamanda Girvak (Türkiye Girişimcilik Vakfı) bünyesinde Mentor olarak görev yapmaktadır.

Bülent Ekuklu lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde, lisans üstü eğitimini Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo- Televizyon – Sinema Bölümü’nde yapmıştır.

2003 yılından itibaren çeşitli TV dizilerinde, kısa filmlerde, radyo programlarında, belgesel filmlerde senaryo ve metin yazarlığı ve senaryo danışmanlığı yapmıştır.

2006 yılından başlayarak 6 yıl boyunca İstanbul Sinematek Derneği’nde “Senaryo Yazarlığı ve Dramatik Yazarlık Atölyesi”nde dersler vermiştir.

Kurucusu olduğu “Denizaltı Yazı Grubu” ile uzun metraj film, TV drama ve kısa film senaryoları yazmıştır.

2010 yılından itibaren, “Journal of Eurasian Studies” adlı uluslararası hakemli dergide Türk sineması ve Türk edebiyatı üzerine makaleler yazmıştır.

2013 yılında senaryo danışmanlığını ve yapımcılığını yaptığı “Avni Amca” ve “Yalnızlığın Dayanılmaz Ağırlığı” filmleriyle Uluslararası Cannes Film Festivali’ne katılmıştır.

2013-2016 yılları arasında 3 yıl süre ile Afife Tiyatro Ödülleri jürisinde görev almıştır.

2015-2018 yılları arasında “Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri”, “Forte” ve “Beyaz Tavşan Kırmızı Tavşan” adlı tiyatro oyunlarının yapımcılığını ve süpervizörlüğünü yapmıştır.

Microsoft’taki Danışmanlık kariyerinin yanı sıra Lavanta Film ve Hayalet Gemi Sahne Sanatları bünyesinde Yaratıcı Yapımcılık çalışmalarına ve Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki derslerine devam etmektedir.

Konuşma Konuları:

– Yapay Zeka (Yapay Zeka Dünyayı Daha Güzel Bir Yer mi Yapacak, Cehenneme mi Çevirecek?

– Teknoloji ve İnsan, Teknolojinin Günlük Hayatımıza Etkisi

– Nesnelerin İnterneti (IOT)

– Akıllı Şehirler & Geleceğin Kentlerini Tasarlamak

– Dramatik Yazarlık

– Tiyatro Yapımcılığı

 

 


Sosyal Ağlarda Paylaş