COŞKUN ARAL
Haberci & Dünya Gezgini

Kimdir?

1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 yılında Ekonomi ve Politika Gazetesi’nde devam etti.
1977 yılı, kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press Ajansı yoluyla adını dünya basınında duyurdu. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı. Bunu izleyen yıllarda Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleriyle serbest olarak çalıştı.
1980 yılında Sipa Press Ajansı adına Türkiye dışında görev aldı. 12 Eylül 1980 darbesini, daha önce yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yansıttı.
14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek, Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi. 1980’den itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntüledi. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına fotoğrafçı olarak mesleğine devam ediyor.
1986’da Türkiye’de 32. Gün adına başlattığı savaş TV muhabirliğini asıl mesleği ile birlikte sürdürmektedir. Yapım ve yönetimini üstlendiği Haberci programı Türkiye’nin yanı sıra uluslararası TV kanallarında da yayınlanmaktadır. Coşkun Aral, Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’nin genel yayın yönetmenliğini yapıyor. İz TV Avrupa’da 2007’de belgesel dalında Hot Bird TV Ödülü’ne layık görüldü. İz TV, 2009 yılında da Hot Bird Tv Ödülleri’nden mansiyona layık görüldü. Coşkun Aral dünyanın değişik bölgelerinde bağımsız belgeseller çekmeye devam ediyor. Kurum ve kuruluşların toplantılarına konuşmacı olarak da katılan Coşkun Aral, fotoğraf ve belgesel çekimi workshopları düzenliyor, bunun yanı sıra kurum tarihçesi ve ürün belgeselleri çekiyor.

Filmografi :

Haberci (Her biri 45 dakikalık 190 bölümden oluşan belgesel dizisi)
Global Vision ve Go East Go West (Almanya’da yayınlanan belgesellerin yapımcılığı)
Savaşın Tanıkları (Her biri 30 dakikalık 6 bölümden oluşan belgesel dizisi)
Türkiye Notları (Her biri 50 dakikalık 4 bölümden oluşan belgesel dizisi)
Abidin Dino Portresi (Biyografik belgesel)
Pamir’den Van’a Özgürlüğün Nal Sesleri (Belgesel film)
Anadolu Aslanı: Kangal (Belgesel film)
Sonsuz Mavilikler Ülkesi Bodrum (Belgesel film)
Dünya Güncesi (Her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayınlanmaya devam ediyor.)
Türkiye Notları(Her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayınlanmaya devam ediyor.)
Haberci İz Peşinde (Her biri 30 dakikadan oluşan 13 bölümlük belgesel program, TRT Türk’te yayınlandı.)
Haberci(İz Tv’de yayınlanmaya başladı.)

Konuşma Konuları

Savaşın İnsanı, İnsanın Savaşı
Enerji Kaynakları
Seyahat Kültürü
Medeniyetler, Ülkeler, İnsanlar
Anadolu (Doğa-Kültür-Yaşam)


Sosyal Ağlarda Paylaş