DEMİR DEMİRKAN
Müzisyen

“Topluluklar bireylerden oluşsa da kendisi yeni ve özgün bir varlık olur. Birey bu topluluğun üyesi olsa bile bireyselliği ve topluluğun işleyişi ile yeni bir ilişki doğar. Bu ilişki doğru kurulmadığında birey de topluluk da gergin bir kısır döngü içinde olduğu yerde saymaya başlar. Bir hedef düşunelim: 2003 Erovision yarışması kazanılacak. Bunun için neler, kimler lazım? Nasıl yapılacağını anlamak ve uygulamak için de bir plan gerekli. Sertab’ın bir gece düşlediği bu zaferin gerçeğe dönüşmesi için TRT’nin teklifini kabul etmesi, şarkının yazılması, düzenlenmesi, kayıt edilmesi, olmadı bir daha kayıt edilmesi, medyada ve Avrupa’da pazarlanması, Türkçe olmadığından dolayı savunulması, sahnelenmesi, yarışma ve sonunda da kazanmaya kadar olan süreçte ekibin ve bireylerin ilişkisi üzerinden birey ve topluluğun ilişkisine ve etkileşimine bakalım”
Demir Demirkan

Konuşma Konuları

Everyway That I Can: Hayalden Birinciliğe (2003 Eurovision şarkısının çıkış sürecindeki yaratıcılık ve takım çalışması)
İlişki Yönetimi
Egom ve Ben; Zihin – Beden – Ruh üçlemesi
Seyahatte Beslenme ve Fit Kalmak

Kimdir?

Demir Demirkan müzik hayatına 13 yaşında gitar çalarak başladı. Temel müzik teorisini kendi çabalarıyla öğrendikten hemen sonra kendi şarkılarını ve sözlerini yazmaya başladı. En başta etkilendiği grup ve müzisyenler arasında Pink Floyd, Deep Purple ve Paul Simon’i sayabiliriz.

Ortaokul ve lise yıllarında okul bünyesinde kurduğu grupta şarkı yazarı, solist ve gitarist olarak yer aldı. Daha sonra üniversite yıllarında Steve Vai, Yngwie Malmsteen gibi rock gitar virtüözlerinin etkisiyle daha çok gitar çalmaya yönelip rock gitar tekniği üzerine yoğunlaştı.

1990 yılında İstanbul tabanlı heavy/rock grubu Pentagram’a katıldı ve grubun ikinci çalışması olan Trail Blazer albümünde gitarist ve şarkı yazarı olarak bulundu.

1992’de müzik eğitimi almak için Los Angeles’a taşındı ve MI – Musician’s Institute’a başladı. Scott Henderson, Frank Gambale, Paul Hanson gibi isimler ile çalışma olanağı buldu. Los Angeles’da yaşadığı dört yıl boyunca çeşitli rock, fusion, jazz, afro ve funk gruplarıyla gitarist ve şarkı yazarı olarak çalışmalar yaptı. Anaheim tabanlı Mesheen adlı grup ile Paul Sabu’nun prodüktörlüğünü yaptığı bir albüm kaydetti. 1993 yılında Seeking Shade adlı grubu kurdu ve bu grupta şarkı yazarlığı, gitarist ve solistlik yaptı. Seeking Shade, Los Angeles ve çevresinde konserler ve bar programları yaptı.
Demir Demirkan 1996’da İstanbul’a taşındı. Taşınmasıyla beraber Şebnem Ferah, Sertab Erener gibi isimlerin de aralarında bulunduğu sanatçıların albümlerinde prodüktörlük, gitaristlik ve şarkı yazarlığı yaptı. 1997’de tekrar Pentagram’a katılıp Anatolia albümünü kaydetti.

2000 yılında ilk solo albümü olan Demir Demirkan’ı Sony Müzik etiketi ile yayınlandı. Daha sonra 2002’de Dünya Benim ve 2004’de 2004 İstanbul albümleri yayınlandı. Bu albüm Avrupa’da on bir ülkede yayınlandı. Bu albümün tanıtım turnesi için Mike Tramp (Whitelion) ile bir Avrupa turnesi yaptı.

Demir Demirkan solo albümlerinin yanısıra prodüktörlük ve şarkı yazarlığı kariyerini de bırakmadı. Sertab Erener için yazdığı şarkılar Avrupa ve Türkiye’de büyük ilgi ile karşılanırken içlerinden bir tanesi “Every Way That I Can” 2003 Eurovision Şarkı Yarışmasında birincilik ödülü aldı ve dünya marketlerinde 400.000 adet single satışı yaptı.

Yaptığı çalışmalar arasında reklam/TV jingle ları, dizi ve film müzikleri de bulunan Demir Demirkan’ın bu alanda yaptığı en önemli çalışması, 2005’de çekilen Gallipoli/Gelibolu savaşı belgeselinin müzikleridir. Etnik sazların Türkiye’de, senfonik orkestranın ve koronun da Prag’da kaydedildiği bu film müziği Türkiye’de ve Avustralya’da Soundtrack CD olarak da yayınlandı.

Demir Demirkan, Sertab Erener ile dünyaya sunmak üzere oluşturdukları “Painted On Water” adlı projede prodüktörlüğü Norah Jones’un Grammy rekortmeni “Come Away With Me” adlı albümünün prodüktörü Jay Newland ile paylaştı. Demir Demirkan “Painted On Water” albümünde besteci, gitarist, aranjör, yorumcu ve co-prodüktör olarak yer alıyor. 2008 Kasım ayında yapmış olduğu turneden toplanan görüntüler GERÇEK isimli dvd de toplanmıştır.Bu dvd mayıs ayında YÜXEKSES Dergisi’yle dağıtılacak, audio cd’si ise raflardaki yerini alacaktır.

Demir Demirkan bu günlerde Türkiye’de solo kariyerine devam etmektedir.


Sosyal Ağlarda Paylaş