DR. ENDER SARAÇ
HAY Sağlık Merkezi Kurucusu

Kimdir?

1959 yılında İzmir’de doğdu, Bornova Anadolu Lisesi’ni ve sonra Ege Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Erzurum ili İspir ilçesi Kırık Nahiyesi ve köylerinde mecburi hizmetini yaptı. Çorlu’da askerliğini Alay Tabibi olarak bitirdikten sonra İzmir’de Aile hekimliği ihtisasını tamamladı.

1990 Yılından bu yana Ayurveda çalışmaları yapan Ender Saraç, İzmir’den İstanbul’a geldiği ilk yıllarda Nukhet Duru ile beraber UNİFORM Sağlık ve Estetik Merkezi’nde çalıştı. Daha sonra Türkiye’nin ilk Doğal Tıp ve Estetik Merkezi olan HAY SAĞLIK Merkezi’ni 1994’te kurdu ve genişleterek bu güne kadar geldi. Ayrıca Türkiye’nin ilk Doğal Arınma Merkezi olan Ulus’daki Doğa Arınma Merkezi’ninde kurucularındandır. Doğal ve sağlıklı yaşamla ilgili Türkiye’nin ilk Türkçe kitabı olarak Doğan Yayıncılık’tan çıkan Ayurveda kitabı, kısa sürede 14 baskı yaparak uzun süre en çok satan kitaplar arasında yer aldı. Türkiye’de doğal ve sağlıklı yaşamla ilgili bilincin geliştirilmesi konusunda, bahsedilen şirketler ve kitabın dışında çok sayıda televizyon programı, yazılı basın röpörtajı, seminer, konferans ve panellerle oldukça yoğun bir çalışma yapan Ender Saraç halen bir dönem kurduğu Doğal Tıp Derneği’nin Genel Başkanlığı’nı da yürütüyor. Dr. Ender Saraç halen kendi kliniğinde görevine devam ediyor.

Günümüzün sanat, politika ve iş dünyasından pek çok tanınmış kişi bu yöntem ile zayıflıyor, koruyucu hekimlik alıyor veya hastalıklarına çare buluyor. Ayurveda eğitimi ve Aile Hekimliği ihtisası olan Dr. Ender Saraç’ın ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı Akapunktur sertifikası da bulunmaktadır. 20 yılı aşkın bir süredir vejeteryan olan Ender Saraç uzun süredir bazı spiritüel tekniklerin ileri aşamalarını da uygulamaktadır. Ender Saraç’ın 2. kitabı olan Ayurveda Sağlıklı Zayıflama kitabı, 2002 yılında piyasaya çıktı ve kısa sürede 21 baskı yaparak Türkiye’nin en çok satan kitapları arasına girdi. Ve 2002 Nisan ayında 4 hafta süreyle Türkiye’nin en çok satan kitabı oldu.

Ender Saraç aynı zamanda Türkiye’nin ilk diplomalı astrologlarından da olup Sağlık ve Astroloji alanında özel çalışmalar yapıyor. Doğal ve sağlıklı yaşamanın ve doğal tıp alanındaki özel çalışmaların yanı sıra Dr. Ender Saraç’ın ayrıca Ruhsal Gelişim Spirütüel Teknikler ve Pozitif Enerji Teknikler üzerine çalışmaları da toplumun yoğun ilgisini çekiyor. Ender Saraç aynı zamanda CNN-Türk,TRT-1ve TRT-int, ATV gibi çeşitli kanallarda düzenli programlar da yaptı ve dönem dönem toplum sağlığını ilgilendiren konularda TV proglamlarına devam ediyor.Saraç aynı zamanda Vatan Gazetesi’nin de yazarlarından olup halen sağlık yazılarına devam ediyor.

Konuşma Konuları

  • Sağlıklı Yaşam
  • Sağlıklı Beslenme
  • Sağlıklı Zayıflama
  • Anti Aging
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirme
  • Ruhsal Beslenme

Sosyal Ağlarda Paylaş