FARUK BUDAK
Dr. Yük. Müh, Proje Yönetim Profesyoneli, Tur Lideri ve Fotoğrafçı

Konuşma KonularıGezginin Pusulası; Özgüven Ve Cesaret Yönetimi
Gezginin Pusulası; Hayatın İçinde Projeler
Etkili Takım Çalışması: Afrika Doğasından Örnekler


Kimdir?


Faruk BUDAK (FB), üniversite giriş sınavında İTÜ’nün Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nü kazanmasına rağmen tercihini askerlik yönünde kullandı ve Kara Harp Okulu’ndan istihkâm subayı olarak mezuniyetinin ardından özel bir izinle devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nden 1983 yılında mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi ardından daha sonra branş değiştirerek Endüstri Mühendisliği Doktorasını tamamladı.

Askerlik mesleğindeki 25 yıl boyunca çeşitli teknik ve mühendislik projelerinin yanı sıra genç subay adaylarına liderlik, yöneticilik, eğiticilik formasyonları kazandırılmasına yönelik projelerde görev aldı, bir akademisyen olarakta Kara Harp Okulu Dekanlığı Sistem Mühendisliği Bölümü’nde Yöneylem Araştırması, Lojistik Mühendisliği, Şebeke Analizi ve Proje Yönetimi, Kantitatif Karar Verme, Sistem Tasarımı gibi dersler verdi. 2000 yılında ABD’nde katıldığı altı aylık özel bir kurs sırasında çeşitli ulusların subayları ile birlikte çalışma ve onları gözlemleme imkânı buldu. FB’nin Kara Harp Okulu’nda verilen Proje Yönetimi, Şebeke Optimizasyonu ve Yöneylem Araştırması derslerinde ders kitabı olarak okutulan “Şebeke Optimizasyonu” ve “Askeri Harekâtlarda Kullanılan Yöneylem Araştırması Teknikleri” isimli iki yayını vardır.

“Yüksek Mühendis Albay” rütbesinin ilk yılında meslekten ayrıldı. 2003-2004 Öğretim Yılında Yeditepe Üniversitesi’nin MBA programında “Material Logistics” (Malzeme Lojistiği) adlı bir ders verdi, 2004 yılından itibaren serbest (freelance) olarak proje yönetimi, risk yönetimi, kurumsal ve kişisel gelişim eğitimleri vermekte, kurumsal danışmanlık yapmaktadır. FB, şimdiye kadar TUBİTAK, ETİ, BEKO, GRUNDIG, ARÇELİK ELEKTRONİK, TETRAPAK, MAN, TUBİTAK MAM, TÜRK KIZILAYI, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ, İGDAŞ, CORIO TÜRKİYE gibi kurumlarda 60.000 adam. saat’ten fazla PY ve RY eğitimi vermiştir. FB, ayrıca Amerika’da kurulmuş PMI (Project Management Institute) tarafından yapılan uluslar arası sertifika sınavında başarılı olmuş ve Proje Yönetim Profesyoneli (PMP) unvanını almış ilk doktoralı Türk’tür.

FB’nin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en keyifli kişisel proje, 2002 yılında başında askerlik mesleğinden ayrıldıktan hemen sonra çıktığı uzun Asya–Afrika gezisinde sırasıyla Hindistan, Nepal, Burma, Laos, Kamboçya, Tayland, Malezya, Singapur, Endonezya, Güney Afrika, Lesotho, Swaziland, Mozambik, Zimbabwe, Malawi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Ürdün ve Suriye’yi 14 ay 22 gün boyunca sırt çantasıyla ve tek başına dolaşmasıdır. Gezinin en önemli özelliği, ilk kez bir Türk gezginin Afrika Kıtası’nı en güneyindeki Cape Town’dan en kuzeyindeki Kahire’ye kadar, devamında da İstanbul’a kadar kesintisiz ve tek başına geçmiş olmasıdır.

FB ayrıca Asya ve Afrika’daki özel destinasyonlara ( Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Zanzibar, Mozambik, Malawi, Güney Afrika, Swaziland, Namibya, Botswana…) düzenlenen gezi ve safari turlarında tur liderliği yapmakta ve çeşitli dergilerde gezi yazıları yazmaya devam etmektedir. “Asya’nın 9 Kapısı” adlı kitabı, 15 aylık uzun gezisinin Asya ayağını, “Afrika Kafe” adlı kitabı ise Afrika ayağını, “Gezginin El Kitabı” isimli kitabı da bu uzun yolculuklarda edindiği tecrübelerini anlatmaktadır. FB, ATLAS, SKYLIFE, Hayallere VİSA, Food And Travel, Travel and Leisure, Hürriyet Gazetesi Seyahat Eki, AŞI ve YAŞAM gibi dergilerde gezi yazıları yazmaktadır.

FB, Doğu Afrika’da yaşayan Maasai kabilesinin hakları için çalışan NAFI WORLD adlı vakfın kurucu üyesi ve Türkiye koordinatörüdür (www.nafiworld.org ).


Sosyal Ağlarda Paylaş