ESER HAKİM
Marka Deneyim Danışmanı

Eser Hakim


Konuşma KonularıMarka Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Markanızı Korumak için Buradayız: Marka Polisleri
İletişimle ilgili Sorunlarınızı Dinliyoruz: Marka Terapisti
İletişimde Değişkenler ve Değişmezler


Kimdir?Konferansların Deneyimci Konuşmacısı: Eser Hakim

” Hayatı geldiği gibi yaşamak ” işte benim hayat hikâyem. Önümde açılan kapılardan geçmek, tabağıma konan her yemeğin tadına bakmak, elime geçen yazıları okumak.

Özetle ben hayatı deneyimliyorum (Locke’a saygılarımla). Konferanslarımdaki amacım ise 14 yıldır biriktirdiğim pazarlama deneyimlerimi katılımcılarla paylaşabilmek..

Sadece Etiler’de yerleşik olduğu için, Boğaziçi İşletmenin peşinden ikinci tercih olarak belirlediğim, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce Bölümü’nü kazandım.

Fakültemin Avcılar kampüsüne taşınmasıyla Akbank’ta kambiyo bölümünde iş hayatıyla tanışmış oldum.

Bu sırada deneyimleyeceğim yeni bir dünya ile karşılaştım; baytlar dünyası. Uzun süren bir kurcalama döneminden sonra Boğaziçi Üniversitesi Yaz Okulu’ndan Bilgisayar Eğitmeni olmam için bir teklif aldım. Serüvenim B.Ü. Turizm Sertifika Programı Bilgisayar Eğitmeni olarak devam etti.

Adının cazibesine kapılarak girdiğim İ.Ü. İktisat Fakültesi Sayısal Yöntemler yüksek lisansını tamamladığımda pazar araştırması üzerine tez yazmam gerekiyordu. Hedef belliydi pazar araştırması konusunda uzman olan bir şirkette tam zamanlı çalışmak. Trio Pazarlama Çözümleri ile tanışmam ve Doğrudan Pazarlama virüsünün bulaşması o döneme rastlar.

Sonra ki 8 yılımı Doğrudan Pazarlamanın kardeşlerini tanımakla geçirdim. Halkla İlişkileri Image ve Strateji Halkla İlişkiler’de, büyük ağabey reklamı da Yorum Publicis ve BBDO ‘da deneyimledim.

Proximity Network doğrudan pazarlama dünyasını ayaklarımın altına serdi. İki yıl önce katıldığım Proximity Network Liderler Konferansı’nda hedefimiz interaktif platformda ilk akla gelen isim olmak dediklerinde benim de yeni deneyimim başlamıştı; Interaktif Pazarlama. Benden 10 yıl sonra doğdukları için bu konuda benden 10 kat fazla şey bilen ekibimle zorlu, heyecanlı bir o kadar da eğlenceli yolculuğumuz Mart 2008’e kadar sürdü.

Sonunda Marka Deneyim Çemberi tamamlanmıştı. Bu çemberi kendi başıma çevirmeyi deneyimlemeliydim. Şimdi öyle yapıyorum.

Bugüne kadar 100’ün üstünde marka için deneyimler tasarladım. Bazıları; Akbank, Avea, Benq-Siemens, BMW, Bonus Card, Cheetos, Cif, Compaq, Doritos, Efes Pilsen Ice, Efes Pilsen Mariachi, Flexi Card, Gillette Mach3, Gillette Sensor Excel For Women, HP, Impulse, JTI, Lays, Lipton Ice Tea, L’oréal, Maybelline, Mercedes, Omomatik, Pepsi, Pepsi Max, Permatik, Persil, Perwoll, Pril, Renault Megane, Renault Modus, Rexona, Ruffles, Shell, Siemens Mobile, Subaru Impreza, Total, Turkcell, Vichy, YKB Worldcard, Yumoş.

İş hayatımın yanında özel hayatımı da son sürat deneyimliyordum . Öğrenmeye önce Uzakdoğu sporları ile başladım; karate, kickbox ve judonun ardından bireysel sporlar tenis, kayak, sörf, yaşım ilerledikçe Latin dansları ve pilates. Şimdilerde rollerblade ve yelken.

Ve hiç vazgeçemediğim motosikletim.

Pazarlama sektöründe olup ta dernekçilik yapmadan yaşanmaz; Beyoğlu Güzelleştirme Derneği ile başladım. IAA gençlik komitesi ile devam ettim, kısa süre başkanlıkta yaptım. Sonra ait olduğum yere DPID ‘e (Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği) döndüm. Halen ödül komitesi başkanlığını yürütmekteyim. 2007’den beri Uluslararası John Caples Ödülleri ‘nin Türkiye başkanıyım.

Evlilik ve annelik deneyimini yaşamaya devam ediyorum. Her sene ortalama 10 kez kısa seyahetlere çıkmaya çalışıyorum. Ve her sene kendime deneyimleyecek yeni bir ilgi alanı yaratıyorum.

Ben kim miyim? Gelin tanışalım…


Sosyal Ağlarda Paylaş