Güven İslamoğlu

image004 (1)Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın yayın (5 yıl İngilizce Örgün Eğitim) bölümünü bitirdikten sonra  TRT  Ankara Televizyonu yönetmen yardımcısı olarak başladı. Ardından HBB televizyonunun kuruluşunda yer aldı. Haber ve haber programlarının yönetmenliğini yaptı.. 1993 yılında Show Tv’ye geçti. Arena  ve Prizma programlarının yönetmenliğini üslendi..

1998 yılında executıve producer olarak Cnntürk’e geçti ve kuruluşunda yer aldı.

1998 den bugüne aktif olarak alanda görev yaptı. Yüzlerce habere imza attı. Gündemi takip ederken gündem dışı olayları da ekrana taşıdı. Özellikle doğaya olan ilgisi bunda etkili oldu..

Türkiye karasularında ilk defa kaşalot türü balinayı görüntülemeyi başardı. Balıkçı ağlarına takılan yaralı balinanın kurtarma operasyonunu konu alan “Balina Operasyonu” adlı belgesel uluslararası WWF ( World Wide Foundation ) tarafından en iyi belgesel ödülünü aldı.

Ardından Güven İslamoğlu 2004-2011 yılları arasında sıradan insanların hayatlarını anlatan Her Evde Bir Haber var, Her Yerde Bir Haber Var ve Alternatif Rota programlarını dönüşümlü olarak ekrana taşıdı.

Hikayesini ekrana taşıdığı 82 kişiden 35 i bugün hayatta değil.

Son hikayelerini Güven İslamoğlu’na anlattılar. “Türk Schindler” , “Marsilya’da Nazi Botları”, ”Çocuğuna Bakıcı Ol” , “Pütürge’den Kaçış” , “Kağnılarla Yayla Göçü”, ”Uzun Yaşamın Sırrı”, “Kıyıyı Bırakmadan Hopa’dan Arsuz” . “Ağrı Dağı’na BY-Pass Tırmanışı”  belgeseller bir çok ödül aldı.

Güven İslamoğlu 2010 yılında giderek büyüyen çevre sorunlarına dikkat çekmek için Yeşil Doğa ve Seyirci kalmayın  programlarını hazırlamaya başladı. Yeşil Doğa programı 2011 yılında Avrupa’nın Çevre Nobel’i olarak görülen “Eurosolar 2011 Güneş Ödülü” nü Berlin de aldı. Halen bu 2 programı hazırlayıp sunuyor.

Su sorununa dikkat çekmek için bulduğu İçilebilir sularda yüzmesi ile tanınıyor. Türkiye’yi karış karış dolaşan nadir insanlardan biri. Son zamanlarda küresel ısınma nın etkileri konusunda seminer ve konferanslar vererek bu konuya dikkat çekmeye çalışıyor.

Doğanın bir parçası olan insanın doğadan koparak karanlığa sürüklendiğine inanıyor. Karanlıktan çıkmanın yollarını anlatmaya çalışıyor. Özellikle çocuklara yönelik çalışmalar yapıyor. Bu amaçla “Geleceğine sahip çık” sloganı ile çocuklara yönelik Çevre Dedektifi projesini hayata geçirdi.

 

Güven İslamoğlu doğayla barışık bir yaşam sürmeyi seviyor. Amatör olarak marangozlukla uğraşıyor. Evinin bir çok mobilyasını kendi yapıyor. İslamoğlu aynı zamanda aktif olarak trekking, squash, bisiklet ve katamaran sporuyla uğraşıyor.

Güven İslamoğlu Türkiye nin en prestijli kurum ve kuruluş arından 50 ye yakın ödülü var.

 

Konular

  • Sıradan insanların umut dolu hikayeleri . Ağlamayan ,sızlamayan, tüm olumsuzluklara karşı mücadele eden, ayakta kalmayı başaran ,onurlu insanların inanılmaz hikayeleri.
  • Su Riski – Dinozorların içtiği suyu içiyoruz ama sayımız onlardan fazla.

Bu su yeter mi ? Su Kriz bizi nasıl etkiler.

  • Keşif Yolculuğu – Doğa Ana sizi bekliyor ama ruhsal ve bedensel olarak hazır mısınız Hazır olmak için ne yapılmalı ?
  • Doğa ve Çocuk – Doğa nın çocuklar üzerindeki ruhsal ve bedensel etkileri. Hapishanelerde açık hava izni günde 1 saat. Peki çocuklarımız kaç saat açık havaya çıkıyor ?
  • Küresel Isınma – Dünya ısınıyor. Neden ısınıyor nasıl durdurabiliriz ? En önemlisi durdurabilecek gücümüz var mı ? Bireysel olarak ne yapabilirim ?
  • Zoraki Yolculuk – Son yılların en gözde mesleği Çevre Haberciliği. Para kazanmak için gezmek zorundasın. Mesleğin püf noktaları

 

image002


Sosyal Ağlarda Paylaş