HAKAN SENBİR
Marka Stratejisti, Yazar

Hakan Şenbir


Konuşma KonularıKurum ve Markalar İçin Stratejik Planlamanın Esasları
Yaratıcı Süreçte Lateral Düşünme
Tüketici Odaklı Yaratıcılık


Kimdir?Asıl üniversitem dediği Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi; ardından İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Endüstriyel Hammaddeler konusunda yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Yüksek lisansını TÜBİTAK bursu ile Eczacıbaşı’nda tamamladı. Çalışma hayatına da Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler Sanayi A.Ş.’de araştırma bölümünde başladı.

Küçüklüğünden beri gerçeküstücülere takıntısı olduğu için mühendisliğin buna hiç uygun olmadığını anlayıp reklam dünyasına adım attı. “Bir mühendisten reklamcı olur mu?” diyenlere sinirlendiği için “Çağdaş İşletmecilik” konusunda lisansüstü eğitim tamamladı.

18 yıllık reklam kariyeri boyunca Art Grup’ta Procter&Gamble, Turkcell, Koç, Sabancı, Ülker, Tansaş, Roche, Ziraat Bankası ve Türk Hava Yolları gibi dev markalar olmak üzere 100’ün üzerinde marka için iletişimin farklı alanlarında stratejiler üretti. Geliştirdiği GUIDEFISH adlı model Art Grup’un stratejik planlama modeli oldu.

Stratejik planlama kariyerinin kilometre taşlarını 3T olarak tanımlıyor: Turkcell lansman stratejisi, Tansaş “Akılalmaz Tüketici Hakları” stratejisi ve Türk Hava Yolları “Feel like a star” stratejisiyle Kevin Costner dünya lansmanı.

2009 yılı Nisan ayında Art Grup’tan ayrılarak strateji ve yaratıcılığı birlikte içeren “kreateji” tabanlı bir planlama modeli yazdı. Bu modelle kurum ve markalara stratejist olarak hizmet veriyor. Danışman ifadesini sevmiyor. Kurum ve markaların içine giriyor, sorunlarını tanımlıyor, strateji yazıyor, fikir ve projeler üretiyor. Şimdiki işini kendi ağzından şöyle tanımlıyor: “Başarılı olmak için gerekenleri belirleme, fikir bulma, uygulatma ve ölçme işi”

On yıldır Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak verdiği “Tüketici davranışları” ve “Yaratıcı süreçte lateral düşünme” derslerine devam ediyor.

Öte yandan romanlar ve denemeler yazmaya devam ediyor. Hakan Senbir’in “Kentlerin Kraliçesi” adlı bir romanı, “Z son insan mı” ve “Mücadele eden herkes için strateji” adlı iki denemesi olmak üzere bu güne dek yayınlanan üç kitabı var. Ayrıca şu anda bir de çocuk romanı bitirmek üzere.

Hakan Senbir iş anlayışını “Sıcak Profesyonellik, Sürdürülebilir Eğitim, Yaratıcılık ve Sonuç Odaklılık” olarak özetliyor. Pink Floyd’a, gitarına, Galatasaray’a, kızına ve ailesine tutkun.

www.hakansenbir.com


Sosyal Ağlarda Paylaş