LEVENT KÖMÜR
Integer Group Türkiye Genel Müdürü

“İster bir süper market rafının önü olsun ister internetteki bir alışveriş sitesi. Tüketicinin alış kararını verdiği an, tercihini sizin markanızdan ya da başka bir markadan yaptığı an en önemli gerçeklik dakikasıdır. Bu seçimin kendi markanızdan yana olmasını sağlamak artık gittikçe güçleşiyor. Çünkü tüketicilerin 25%inden azı belli bir ürün kategorisini sadece bir perakendeciden alıyor. Çünkü tüketiciler günde binlerce pazarlama mesajının bombardımanı altındalar. Çünkü 10 sene öncesine göre raflardaki ürün çeşitleri en az iki kat arttı. İşte bu yüzden dünyada shopper marketing en hızlı büyüyen pazarlama alanı.”
Levent Kömür

Konuşma KonularıShopper Marketing
Pazarlamada innovasyon- (Global markaların Glokal lansmanı, Pazar genişletme, pazarlamada yeni trendler)
Farklı Kültürlerde Liderlik
Gelişmekte Olan Pazarlarda Kriz Yönetimi


Kimdir?20 yıla varan yöneticilik deneyimi sırasında, yaklaşık 40 ülkede yürütülen tüketici odaklı pazarlama çalışmaları, 30’dan fazla milletten oluşan pazarlama takımlarında yöneticilik, yılda yaklaşık 80 bin mil seyahat ile 2500 dünya tüketicisi ile birebir görüşmeler yapan ve birçok markanın dünya lansmanı ile 100’den fazla reklam projesine imza atan Levent Kömür, halen “Satış Noktasında Pazarlama” (shopper marketing) konusunda alanında Dünya lideri olan Integer Group® İstanbul ofisinin Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Kariyerinin yaklaşık sekiz senelik bölümü Batı’da Fas’ı, Doğu’da Pakistan’ı, Kuzey’de Rusya’yı ve Güney’de çeşitli Orta Doğu ve Afrika ülkelerini kapsayan bir coğrafya olmak üzere, yurtdışında geçen Kömür, özellikle gelişmekte olan ülkelerde pazarlama faaliyetleri, kriz yönetimi, global markaların “glokal” lansmanı ve ürün kategorilerinde pazar genişletme alanlarında derinlemesine deneyim kazandı.

Levent Kömür 1992’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı yıl Procter & Gamble Türkiye’de Ürün Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1999 yılında Stratejik Planlamadan sorumlu Bölgesel Ürün Müdürü sıfatıyla Brüksel’e tayin oldu. Sorumluluk alanı içinde Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Afrika ülkeleri yer alıyordu. 2001’den itibaren Pazarlama Direktörü olarak devam ettiği bölgesel görevini takiben, 2003 yılında P&G Mısır’da çalışmaya başladı. 2005-2009 yılları arasında Türkiye’ye dönen ve Kumaş Bakım / Ev Bakım ve Bebek Bakım Kategorilerinden sorumlu Pazarlama Direktörü olarak çalışan Kömür, 2009 yılının başında, P&G’nin Güney ve Doğu Afrika’daki bütün kategori ve markalarından sorumlu Ticari Direktörlüğü görevini üstlendi. Yaklaşık 300 milyon kişilik bir coğrafyayı ve Güney Afrika, Kenya, Tanzanya, Etiyopya, Uganda’yı da içine alan 19 ülkeyi kapsayan bu görevine, iki yıla yakın bir süre devam etti.

Çalıştığı tüm ülkelerde yerel halkla içi içe yaşayan, bu ülkelerin turistik yerlerinden çok orta halli insanların yaşadığı mahallelerini gezen Kömür, pek çok coğrafyadaki tüketiciyi yakından tanıma imkanı buldu. Aynı zamanda, çalıştığı organizasyonlarda kalifiye insan kaynağı yetiştirilmesine yönelik P&G programlarında aktif rol aldı ve Liderlik ve Pazarlama konusunda uzun süre eğitmenlik yaptı.

2011’in ilk çeyreği itibariyle Levent Kömür, shopper marketing konusunda alanında Dünya lideri Integer Group® İstanbul ofisini açmıştır.

Levent Kömür, evli ve iki çocuk babasıdır.


Sosyal Ağlarda Paylaş