MERAL EREDENK
AVIVASA CEO

Meral Eredenk

Kimdir?

1962 yılında dünyaya gelen Meral Eredenk, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde pazarlama ve finans dallarında tamamladıktan sonra Wales Üniversitesi, Manchester Business School’da Executive MBA, 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Executive MIS programını tamamladı.

1985 yılında Interbank’a yönetici adayı olarak giren Eredenk, bankanın mali analiz ve kurumsal krediler bölümünde görev aldı, daha sonra çeşitli şubelerde pazarlama yönetmeni ve yönetmen olarak çalıştı. Aynı bankada kurumsal ve bireysel bankacılıktan sorumlu yönetmen olarak 26 bireysel şubenin kurulmasında görev aldı.

1994-1997 yıllarında Garanti Yatırım Bankası’nda pazarlama ve özel bankacılık bölümünde genel müdür yardımcılığı görevini üstlendi.

1997-2002 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası’nda bölüm başkanı olarak kurumsal pazarlama bölümünü kurdu ve yöneticiliğini yaptı.

Mayıs 2002-Ekim 2007 arasında AK Emeklilik Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. 31 Ekim 2007’de AK Emeklilik ile Aviva Hayat ve Emeklilik’in birleşmesiyle kurulan AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin Genel Müdürü oldu.

Meral Eredenk; Bankalar Birliği Elektronik Ticaret Çalışma Grubu Başkanlığı, Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı Elektronik Ticaret Koordinasyon Kurulu Üyeliği, GYİAD ve Klasik Otomobil Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Finans Kulüp, Kurumsal Yatırımcılar Derneği, Propeller Club, Levent Rotary Kulübü 2007-2008 dönemi başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Üyesi olan Eredenk; İstanbul Erkek Liseliler Vakfı Mütevelli Heyeti’ndedir. Halen 10 bireysel emeklilik şirketinin ortak bulunduğu Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) yönetim kurulu üyeliği, Bireysel Emeklilik Sistemi İcra Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Meral Eredenk aynı zamanda Avrupa’da bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinin üye olduğu bir üst örgütlenme olan LIMRA’nın Türkiye İcra Komitesi Başkanı ve Avrupa İcra Komitesi Başkan Yardımcısıdır.

İş hayatının yanı sıra akademik çalışmalar da yapan Eredenk, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’nda Satış-Pazarlama, Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortaları konularında Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Kayak, amatör uçak kullanmak, sörf, klasik otomobil rallilerine katılmak hobileri arasında yer alıyor. Katıldığı rallilerde muhtelif başarı ödülleri olup 1999 Yunanistan Klasik Acropolis Rallisi’nde kategori 3.’lük, 2003 ve 2005’te Batı Anadolu Klasik Otomobil Rallisi’nde Bayanlar Kategorisi 1.’lik kupaları vardır.

Bunun dışında boş vakitlerini seyahat ederek değerlendirmekte, seyahatlerini fotoğraf çekip videoya kaydederek belgeselleştirmektedir. Şimdiye kadar 50’den fazla ülke, 200’ün üzerinde şehir gezmiştir.

Seyahat yazılarının, Genç Yönetici İşadamları Derneği’nin (GYİAD) çıkarmakta olduğu Değişim Dergisi ile 2003 yaz döneminde Milliyet Gazetesi’nin Tatil ekinde yayınlanmasının ardından bu yazıları bir kitap olarak derlemektedir.


Sosyal Ağlarda Paylaş