MERTHAN KALELİ
Microsoft Türkiye Eğlence ve Cihazlar Ülke Müdürü

Merthan Kaleli


Konuşma KonularıTüketici Elektronniği ve IT Sektöründe Tüketici Trendleri (Türkiye&Dünya)
Perakende Sektörü ve Türkiye Perakende Dinamikleri
Konsol, PC Oyunları ve Oyun Deneyimi


Kimdir?1989-93 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde okuyan ve iş hayatına, üniversitede okuduğu yıllarda, bir girişimci olarak başlayan ve kariyerinin başından itibaren bilişim sektörünün içinde yeralan Merthan Kaleli, 1989-94 yılları arasında Laser Bilgisayar’ı kurup yönetmiştir. Daha sonra profesyonel olarak çalışmaya karar veren Kaleli, 1995-97 yılları arasında Arena Bilgisayar Ege Bölgesi Yazılım Departmanı Müşteri Temsilcisi olarak çalışmıştır.

1998-2001 yılları arasında Xerox Türkiye Perakende Satış Kanalı Yöneticisi olarak çalışan Kaleli, “Perakende Pazarlaması”, “Satış Aktivitelerinin Yönetimi”, “Perakendecilik Planları, Satış Stratejileri ve Lojistik Sistemlerinin Geliştirilmesi” konularında uzmanlığını ilerletmiştir.

2001-03 yılları arasında CPG ( Ericsson Enterprise Türkiye) Satış ve Pazarlama Yöneticisi olarak çalışan Merthan Kaleli “Yeni Ses & Bilgi Bazlı Mobil Teknolojilerin Türkiye Pazarına Sunumu”, “Mobil Vizyon Doğrultusunda Ürün Portföyünün Geliştirilmesi” ve “Tedarikçi ve İş Ortakları ile İlişkilerin Yönetimi” konularında uzmanlık kazanarak, bilişim sektöründe bir yeniliğe imza atmıştır.

2003-05 yılları arasında Cominic Co. İş Geliştirme Yöneticisi olarak; “Mobil Oyun Geliştirme İşleminin Planlanması”, “Oyun Lisanslarının ve Mobil Dağıtım Kanallarının Genişletilmesi” ve “İş Ortaklarıyla İlişkilerin Yönetilmesi” konularında çalışmış ve mobil oyun pazarının gelişimine katkıda bulunmuştur.

2005 yılından itibaren Microsoft Türkiye’de çalışmaya devam eden Kaleli, 2005-06 yılları arasında Eğlence ve Cihazlar Departmanı Perakende İş Geliştirme Yöneticisi olarak çalışmıştır. Kaleli, 2006 yılından itibaren Microsoft Eğlence ve Cihazlar Ülke Müdürü olarak profesyonel kariyerine devam etmektedir.

20 yıla yakın süredir ITC sektöründe çalışan Kaleli, Türkiye IT perakende iş ortakları yönetimi ve perakende kanalına yönelik satış ve pazarlama çalışmalarının yanı sıra tüketici ve IT ürünleri odaklı pazarlama konularında uzmanlaşmıştır. Bilgisayar, Mobil ve Konsol oyunlarına yönelik çalışmaları ve özellikle Xbox 360 ürününün Türkiye stratejilerinin belirlenmesindeki çabaları ile Türkiye oyun sektöründe aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bilişim ve Yönetim alanında sayısız seminer ve sertifika programını tamamlayan Merthan Kaleli’nin ilgi alanları arasında, bilgisayar, internet, e-ticaret, iş geliştirme ve finansal yönetim üzerine yeni politikaların yayınlarını okumanın yanı sıra dalış, rüzgar sörfü, koşmak, basketbol, tarih, okumak, yoga ve satranç yer almaktadır.


Sosyal Ağlarda Paylaş