METİN KARABAĞ
Kişisel ve Kurumsal Liderlik Koçu

Metin Karabağ


Konuşma KonularıKadın Liderliği
İş ve Özel Yaşam Dengesi
Kurumsal İlişkiler Sanatı


Kimdir?Metin Karabağ, koçluk mesleğinin ülkemizdeki öncülerinden ve Türkiye’nin ilk ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akredite koçlarındandır. Almanya’da doğan Metin Karabağ, pazarlama-iletişimi kökenlidir. Reklamcı kariyeri Alman reklam sektöründe başladı. 1993 senesinde Türkiye reklam sektörüne transfer oldu ve uluslararası reklam ajanslarında müşteri ilişkileri yöneticisi ve marka danışmanı olarak konularında lider marka ve kurumlara hizmet verdi. “Türk reklam sektörüne en büyük katkım” dediği güzel ülkesine ve onun profesyonellerine olan güveni dönüştürerek bir trend başlattı. Kendisiyle bu heyecanı ve inancı paylaşan sektör profesyonelleri ve ileri görüşlü müşteriler, Türkiye’ de dünya kalitesinde reklam filimi ve konsepti üretilebildiğini, İngiltere dahil çeşitli ülkelerde reklam filmlerinin yayınlanmasıyla kanıtladılar.

1998’de Gıda Sanayi yatırımı ve FMCG alanında öncü bir kurumda Stratejik Müşteri Yöneticisi olarak ‘Konsept Bazlı Satış’ sistemini yerleştirdi. Bir çok yeniliğe ve gelişime altyapı hazırlayan bu bütünsel bakış kurumun global satış stratejisine yeni bir boyut katmıştır. 1998 senesinde Metin Karabağ ilk defa ‘Yönetcilikte Koçluk’ kavramı ile tanıştı, ve kendi yönetim stiline en yakın ve en etkin stil olarak benimsedi. Aynı kuruluşta kariyerini Bölge Genel Müdürü olarak 2005 yılı başına kadar sürdürdü.

IMD Lausanne gibi okulların eğitimleri dahil birçok üst düzey yönetici eğitimlerini tecrübe eden Metin Karabağ, uluslararası birçok marka ekibinde de yer aldı ve kariyeri boyunca öğrendiklerini dönüştürme fırsatı buldu. Bu nimeti başka profesyonellerle paylaşma yollarını geliştirirken, hareket ve dönüşüm kabiliyetini ona göre en etkin biçimde arttıran koçluk metodolojisine odaklandı.

Metin Karabağ ilk akredite eğitim programını 2004 yılında tamamladı. 2005 yılının başında Mentalis Koçluk ve Yönetim Danışmanlığı şirketini kurdu. Aynı yıl saygın TV programlarında konuk olarak mesleğini tanıtma fırsatı buldu, ve çeşitli basın organlarında röportajları ve makaleleri yayınlandı.

ICF Uluslararası Koçluk Mesleği Federasyonu Türkiye şubesinin ilk üyelerinden biri olarak yönetimde aktif olarak yer aldı.
ICF dünyadaki koçların bireysel üyeliklerinden oluşan kar amacı gütmeyen bir meslek kuruluşudur ve dünyadaki koçların %60’ından fazlası ICF üyesidir. ICF 15 yıl önce mesleğin etik çerçevesini geliştirmiş ve meslek otoritesi olarak dünyada kendini kanıtlamıştır. Metin Karabağ 2007 senesinde ICF Türkiye Dönem Başkan Yardımcılığı ve 2008 ICF Türkiye Dönem Başkanlığı görevini yürüttü. Halen ICF Türkiye Danışma Kurulu Üyeliğini yürütmektedir. Başkanlık döneminde liderliğini yaptığı Türkiye Şubesi kar amacı gütmeyen bir proje ile ICF tarafından ‘ Yılın Şubesi’ ödülüne layık görüldü ve Kanada Montreal’ deki yıllık konferansta bu ödülü kucakladı.

Kişisel ve Kurumsal Liderlik Koçu Metin Karabağ, bireylere ve kurumlara koçluk hizmeti vermektedir. Kurumlara Tepe Yönetici ve Yönetici Koçluğu’nun yanı sıra, dönüşüm programları sunmakta ve konuşmacılık yapmaktadır. Kurumların Koçluk ve Mentorluk Programlarını dizayn ederken danışmanlık vermektedir.


Sosyal Ağlarda Paylaş