NASUH MAHRUKİ
Uluslararası Dağcı, Akut Başkanı

Nasuh Mahruki

Nasuh Mahruki Kimdir?

Ali Nasuh MAHRUKİ, 21 Mayıs 1968’de İstanbul’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden, 2004 yılında Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun oldu. Profesyonel sporcu, yazar ve fotoğrafçı olan Mahruki dağcılık, mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış, motor sporları, yelken ve bisiklet sporları yapıyor.

Sovyet Asya’nın 7000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından KAR LEOPARI unvanı verilen Mahruki, Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı ve YEDİ ZİRVELER projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı oldu. 8000 metreden yüksek Cho Oyu, Lhotse ve K2 dağlarına oksijen desteksiz olarak tırmandı. Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Sıkkım, Tibet ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde motosiklet seyahatleri yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Takım Çalışması ve Liderlik” dersi verdi. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır ve çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırladı. İçeriği son kitabı KENDİ EVEREST’İNİZE TIRMANIN ile aynı olan seminerlerinde, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, motivasyon, takım çalışması gibi temalar üzerine konuşuyor.

Arama Kurtarma Derneği – AKUT kurucu üyesi ve başkanı, Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği – UGSAD, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Sualtı Araştırmaları Derneği – SAD, Gezginler Kulübü üyesi ve Ortak İdealler Derneği kurucu üyesidir.

Eserleri: Bir Dağcının Güncesi – Everest’te ilk Türk – Bir Hayalin Peşinde – Asya yolları, Himalayalar ve Ötesi – Yeryüzü Güncesi – Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir – Kendi Everest’inize Tırmanın

Nasuh Mahruki’nin Konuları

• Kendi Everest’inize Tırmanın
• Zirveye Doğru: Liderlik ve Takım Çalışması
• Risk Yönetimi: Hızlı ve Doğru Karar Süreçleri
• Farklı Coğrafyalar ve Farklı Kültürler Üzerine Söyleşi
• Özel Gruplar için Dağcılık Aktiviteleri


Sosyal Ağlarda Paylaş