NEVŞAH FİDAN
Nefes Eğitmeni & Yaşam Koçu

Nevşah Fidan Turan


Konuşma KonularıNefes ile Bilinçli Yaşama
Nefes ve Yaşam Semineri
Canlı Gıdalarla Gelen Sağlık


Kimdir?İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra, uzun yıllar nefes, yoga ve meditasyon eğitimlerine Türkiye ve Amerika’da devam eden Nevşah Fidan; 2000 yılında Türkiye’nin yogayla ilgili ilk yayını YOGA DERGİSİ’ni yayınlamaya başladı.

2002 yılında İzmir’de ilk yoga okulu olan Living Yoga Yoga ve Meditasyon Okulu’nu kurdu. Bu okulda dünyanın önemli eğitmenleri ve terapistlerini ağırladı.

Yaşam dönüşüm metodlarını araştırmaya devam eden Nevşah Fidan, bir çok “dönüşüm metodunu” Türkiye ile tanıştırdı.

2002 yılında yoga eğitmenliğine devam ederken; nefes konusunda uzmanlık eğitimleri almaya, nefesin fiziksel, duygusal, mental ve spiritüel seviyelerdeki etkilerini araştırmaya başladı.

Holistik, holotropik, pranayama ve kriya nefes teknikleri, yeniden doğum nefesi üzerine eğitimler aldı.

2003 yılında Swami Vivekananda Yoga Ashram Yoga Instructors Certificate programına katıldı ve yoganın terapi yöntemleri ile tanıştı.Birçok özel hastane ve kuruluşta profesyonellere, doktorlara ve terapistlere eğitimler verdi.

2004 yılı Mayıs ayında Yoga Dergisi ana sponsorluğu ve Nevşah Fidan’ın başkanlığında yurtiçi ve yurtdışından 50 yoga ve nefes eğitmeninin ve yaklaşık 600 kişinin katılımı ile Türkiye’nin ilk Yoga Festivali’ni düzenledi. Festivaller dört yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli illerinde devam etti.

2004 yılında Çeşme Altınkum’da yine Nevşah Fidan Turan’ın başkanlığında ve Yoga Dergisi ana sponsorluğunda 1. OSHO COŞKU VE MEDİTASYON ŞENLİĞİ’ni düzenledi. Bu şenlikler de üç yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli illerinde devam etti.

Aynı yıllarda ”Transformal Nefes” ile tanıştı ve bu konuda ilerlemek istediğine karar vererek eğitimini aldı. Transformal Nefes Sistemini Türkiye’ye getirerek Transformal Nefes Grubu’nu kurdu. Grubun başkanlığını yaptı.

Bir yandan nefes çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütürken nefesin gücünü araştırmaya devam etti ve doğal nefesin tüm nefes tekniklerinin ötesindeki Mucizevi gücünü keşfetti.

2007 yılında yurtiçi ve yurtdışından doktorlar, psikologlar, terapistler ve eğitmenlerin bulunduğu bir ekiple birlikte yeni bir adım daha attı ve Türkiye’de NEFES konusunda en profesyonel çalışan ekibi bir araya toplayarak, yine Türkiye’nin ilk ve tek nefes merkezi olan NEFES AKADEMİSİ’ni kurdu.

Bugüne kadar on binlerce kişinin yaşamına dokunan Yaşam Mühendisi, Akademi kapsamında 65 nefes koçu yetiştirerek sertifika verdi. Hala yeni nefes koçları yetiştirmeye devam ediyor.

2008 yılında nefesin yaşamımızdaki önemi, farkındalık ve dönüşüm konularını kendine özgü bir dille anlatan ve başucu kitapları arasına giren “Yansımalar”, son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşan fırın görmemiş yiyecekler üzerine yazdığı kitabı “Canlı Gıdalar ile Gelen Sağlık” ve seminerlerinin başkahramanı Sipiritüella’ nın öykülerini esprili bir dille anlatan “Sipiritüella” adlı kitapları, Sistem Yayınları aracılığı ile okur ile buluştu.


Sosyal Ağlarda Paylaş