NEVZAT AYDIN
Yemeksepeti.com - Kurucu Ortak & Genel Müdür

Nevzat Aydın

Kimdir?

1976 yılında İstanbul’da doğan Nevzat Aydın, Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’ndeki University of San Francisco’da MBA eğitimi aldı. Amerika’da bulunduğu dönemde e-ticaret ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Nevzat Aydın, yemeksepeti.com projesini hayata geçirmek için 2000 yılında Türkiye’ye döndü.

O dönemde internet ve paket servis kavramı Türkiye için çok yeni ama gelecek vaat eden kavramlardı. Nevzat Aydın Türkiye’ye dönünce de gözlem ve fikirlerini böyle bir projede yer alabileceğini düşündüğü arkadaşlarıyla paylaştı. Daha sonra hem restoran hem de kullanıcı bazında bu tarz bir ihtiyaca yönelik talep olup olmadığını araştırdı. Bu çalışmalar sonucunda, gerçekten böyle bir ihtiyaç olduğunu saptayınca kurulum çalışmalarına başladı. Sonrasında ise yemeksepeti.com, 2000 yılında Türk restoranlarına ve Türk internet kullanıcısına hitap edecek şekilde hayata geçirildi. 2001 yılının Ocak ayında ise online oldu.

Yemeksepeti.com’un kurulduğu yıllarda internet kullanımı ne Türkiye’de, ne de dünyada günümüzdeki seviyelere gelebilmişti. Aynı zamanda bilgisayar sahipliği de ciddi anlamda düşüktü. Dolayısıyla böyle bir site kurmak, ekonominin o zamanki hali düşünüldüğünde hayli riskli bir yatırım kararıydı. Faaliyete geçtiği yıllarda büyük sermaye gruplarının desteklediği projeler bile başarısızlığa uğrarken, yemeksepeti.com önemli bir başarıya imza attı. Yemeksepeti.com’un günümüzde 2.900’ün üzerinde üye restoranı ve 450.000’den fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Günde aldığı 12.000 siparişle 36.000’den fazla kişiye hizmet veriyor.

Yemeksepeti.com ile ülkemizdeki e-ticaret anlayışına yepyeni bir boyut getiren ve online yemek sektörünün oluşmasını sağlayan Nevzat Aydın, yemeksepeti.com’un Genel Müdürlüğünü yürütüyor. E-ticaret’in kendi içinde kuralları olan bir iş alanı olduğunu belirten Nevzat Aydın, gençlere hem e-ticareti hem de internet üzerinde iş yapmanın gerektirdiği dinamikleri iyi tanımalarını ve bu konuya yönelik araştırma yapmalarını öneriyor. İş yapacakları alanı iyi incelemelerini, sunacakları hizmeti ve hedef kitlelerini çok iyi belirlemelerini, ulaşmak istedikleri tüketicilerin gereksinimleri ayrıntılı bir biçimde değerlendirmelerini tavsiye ediyor. Başarıya giden yolun iyi bir fikirden ve çok iyi hazırlanmaktan geçtiğine inan Nevzat Aydın, yapılacak iş için gereken en doğru teknolojinin saptanması, sistemlerin kurulması ve nitelikli hizmet için gereken altyapının oluşturulmasının işin sürekliliği açısından çok önemli olduğunu belirtiyor.

Konuşma Konuları

21. Yüzyılın Pazarlama Anlayışı ve Dijital Pazarlama (Word of Mouth)
E-ticaret ve E-ticarette Yeni Trendler
Girişimcilik ve Zorluklar Karşısında Yılmamak
Yemeksepeti.com Neden Başarılı Oldu?
Dünya’daki Online Yemek Pazarı ile Türkiye’nin Karşılaştırılması
Online Müşteri ve E-ticarette Müşteri Memnuniyeti


Sosyal Ağlarda Paylaş