ÖZGÜR DOĞAN
Fabrika İstanbul Ajans Başkanı

Özgür Doğan

Konuşma Konuları

Nasıl yaratıcı olurum? Şirketim nasıl yaratıcı olur?
Reklamda Yaratıcılık / Yaratıcı Süreç
Business Creativity & İnovasyon
İş’te Yaratıcılık / Servisler, hizmetler, iş süreçleriKimdir?

Amerikalı değilim. MBA yapmadım. İsminde “marketing” ya da “innovation” geçen best seller bir kitabım yok. “105 kuralda kırmızı sivrisinek yaratmak” adındaki bir seminerler dizisinin yaratıcısı değilim. Ben satıcıyım. Basit bir satıcı!

Amerika’da yeni bir sınıf var.

38 milyon nüfusa sahip yeni bir sınıf.

Yaratıcı Sınıf!

Bugün Amerika’da, yaratıcı sınıf Amerikan ekonomisinin işgücünün %30’u! Bu %30’luk sınıf 2 trilyon dolarlık bir para yaratıyor. Bu para servis ve üretim sektörlerinin yarattığı paraya eşdeğer.

Yeni çağ ne teknoloji çağı ne de bilgi çağı. Yeni çağ yaratıcılık ve sezgicilik çağı.

İnanmıyorsanız Google’a sorun ya da YouTube’den başlayın ya da Nike’a bakın ya da Pixar’a gidin…

Oyuncak Hikayesi adlı animasyon filmi ne kadar sattı? Ya da Nike’ın tasarımına milyarlarca dolar döktüğü basit bir lastik ayakkabı? Ikea’nın “ünlü” kitaplığı Expedit saniyede kaç tane satıyor?

Hepsi aynı. Her şey aynı. Araba, ayakkabı, peçete, deterjan. Fiyatı da benzer, kalitesi de benzer. Herkes her şeyi yapıyor. Burada olmazsa Hindistan’da yaptırıyor, Çin’e fabrika açıyor. Herkesin herkes olmayan kısmı, bazıları, herkes gibi yapmıyor işleri. Ne ki kazananlar onlar oluyor. Çünkü artık ürünler, hizmetler, servisler arasındaki tek fark bu: Yaratıcılık. Farklılık. Delilik.

Çağın gereklerine ayak uydurmak mı ya da uydurmak mı? Kural çok basit ve çok acımasız: Yaratıcı değilseniz ölüsünüz demektir. El Finito. The End. Die Ende!

1.8 kg gelen, jölemsi ve gri bir kütle yönetiyor dünyayı. Ona ne kadar yatırım yaparsanız, o kadar ünlü olursunuz, o kadar çok satarsınız, o kadar çok sattırırsınız. İşin kötü tarafı bu ürün doğumdan itibaren herkese bedava olarak veriliyor.

Peki nasıl yaratıcı olacağız? Üretimi, yönetimi, servisleri nasıl yaratıcı hale getireceğiz? Yaratıcılık zıpırlık mıdır? İşe yarayan yaratıcılık nedir? Ben neden yaratıcı değilim? Ben neden yaratıcıyım? Daha yaratıcı nasıl olurum? Problem çözmenin, yaratıcı olmanın bir formülü var mı? Ekip çalışmasında nasıl yaratıcı olunur? Yeni bir ürünü nasıl “icat” ederim? İnovasyon nedir? “Ben yaptım oldu” hala işe yarıyor mu?

özgür doğan. Boğaziçi Matematik’ten mezun oldum, bir pazar günü reklamcı olmaya karar verdim. Küçükken annemden duyduğum iki şey vardı: Saçmalama ve sivri zekalı! Şimdi bu iki şeyi insanlara anlatmaya çalışıyorum. Marka’da, Leo Burnett’te reklam yazarlığı yaptım. Şu an Springer&Jacoby’de reklam yazarlığı yapıyorum. Kendime reklam şeysi (reklamın etki yaratan herhangi bir şey olduğuna inanan kişi) ya da hayal tüccarı ya da havalı olsun diye Chief Executive Daydreamer diyorum. Aslında basit bir satıcıyım. Tencereden daha zor satılan bir şeyi, tencere kadar yararlı bir şeyi, “puff”u, “fikri”, “hayali” satmaya çalışıyorum. Ben basit bir satıcıyım. Nokta.


Sosyal Ağlarda Paylaş