PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT
Ekonomist, Yazar

Kimdir?

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat (1943-Ankara) Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. İngiltere East Anglia Üniversitesinde master, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktora yaptı. AFS, AIESEC, OECD ve ABD bursları ile aralıklarla çeşitli ülkelerde eğitim, staj, kurs ve sertifika programlarına katıldı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde 1973’te doçent, 1980’de profesör oldu. Aynı üniversitede ve Marmara Üniversitesinde öğretim üyeliği, İstanbul School of International Studies’de akademik kurul üyeliği yaptı. 1996-1998 yıllarında Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlendi. Halen aynı üniversitede öğretim üyesidir.

Asaf Savaş Akat, akademik yaşamının yanı sıra iş yaşamında da önemli görevler aldı. 1982’den 1992’ye kadar sırasıyla Kavala Şirketler Grubu Başkan Danışmanı, Çatı İnşaat Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Kavala Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Üyesi, Kavala Yatırım Yönetim Kurulu ve Yürütme Kurulu Üyesi, İMTAŞ Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı,
Eczacıbaşı İlaç Yürütme Kurulu Danışmanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı.

Akat’ın çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve yazısı vardır. Ayrıca, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konferans, seminer ve söyleşi yapmış; radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. 1994’de Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığını halen Vatan gazetesinde sürdürmektedir. Ayrıca, 1995’ten bu yana haftalık Para dergisinde köşe yazıları yazmakta, 1999’dan bu yana da NTV’de Deniz Gökçe, Mahfi Eğilmez, Ege Cansen ve Taner Berksoy ile birlikte Ekodiyalog programını yapmaktadır.

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’ın Yayınlanmış Kitapları

• Alternatif Büyüme Stratejisi, İletişim Yayınları – 1983
• Sosyal Demokrasi Gündemi, Armoni Yayıncılık – 1991
• İdris Küçükömer’in Mirası, Sanal Kitap – 2004
• Akıntıya Karşı, Sanal Kitap – 2004

Konuşma Konuları

• Türkiye Ekonomisi: Makro Analiz
• Dünya Ekonomisi: Makro Analiz
• Küreselleşme ve Uluslararası Trendler


Sosyal Ağlarda Paylaş