S. ŞAHİN TULGA
Stratejik Yönetim Danışmanı

S. Şahin Tulga

Kimdir?

MIT’de makine muhendisligi eğitimi alan Şahin Tulga, aynı üniversitede Makine ve İnsaat Muhendisligi alanlarında yuksek lisans yaptı. MIT’de arastırma görevlisi olarak calıstıktan sonra ABD’de DRD Coorporation’da Arastırma ve Gelistirme Muduru olarak çalıştı. Türkiye’ye dönüşünden sonraki ilk 10 yılında girişimci olarak çalışan Şahin Tulga, daha sonra sırasıyla Digital Equipment Türkiye’de Genel Müdürlük, Vestel İcra Kurulu Üyeliği, Lucent Technologies Turkiye ve HP Türkiye’nin Genel Mudurlugunu yaptı. Halen, profesyonel kariyerine Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik Yönetim Danışmanı olarak devam etmektedir. Ayrıca, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu şirketlerde eğitim vermekte ve strateji belirleme çalıştayları düzenlemektedir. Şahin Tulga’ya göre yönetimden beklenen, firmanın insan, finansal, fiziksel, bilgi, ilişki ve organizasyonel kaynaklarını kullanarak rekabetçi avantaj elde etmek ve bu avantajı firma performansına dönüştürmektir. Bunu da tutarlı ve akıllı bir Stratejik Yönetim Süreci ile gerçekleştirmek mümkündür. Bu yaklaşım, Şahin Tulga’nın Genel Müdür olarak çalıştığı tüm firmaların, beklentilerin çok üzerinde büyümesine olanak sağladı.

Şahin Tulga’nın profesyonel yaşama dair notları ise şöyle; “Tüm şirketlerde üst yöneticinin önemli bir vazifesi de lider yetiştirmektir ve yöneticinin kalitesi, yanında çalışanların kalitesi ile ölçülür”. Firmalara, teori ile pratiği birleştirmelerini ve süreç odaklı çalışmalarını öneriyoruz. Bu şekilde “Bir aksama olduğunda hatayı insanlarda değil, süreçlerde arayın” diyor. Tulga, çözümlenmesi gereken bir problem olduğunda kendi çözümünü sunuyor ama en uygun çözümü ekibiyle birlikte seçiyor. Şahin Tulga’nın ideal çalışma ortamına ilişkin tarifi ise şöyle; “Patron korkusunun olmadığı ve herkesin işini en iyi şekilde yaptığı bir ortam yaratmalısınız. Eğer bir çalışan Hay Allah, pazar akşamı geldi, yarın işe gideceğim diyorsa işinizi iyi yapmamışsınız demektir”.

Renkli ve eğlenceli kişiliğini konuşmalarına da aktaran Şahin Tulga, teoriyi anlatırken bol miktarda pratikteki uygulamalardan ornekler veriyor. Stratejik Yönetim ve Liderlik gibi kavramları kendi oluşturduğu modeller üzerinden aktarıyor.

Konuşma Konuları

Kârlılık Nasıl Arttırılır ve Kısıtlı Kaynaklarla Sektör Lideri Olmak
Stratejik Yönetim Süreci, Liderlik ve Takımdaşlık
İnsan ve Organizasyon Kaynağı Yönetimi & Bilgi Kaynağı Yönetimi
Etkin Bireysel İletişim Teknikleri
Değer Bazlı İnovasyon ve Müşteri Değer Önerileri
Çoklu İş Modelleri ve İşlerinize Ağ Etkileri Katmak


Sosyal Ağlarda Paylaş