SEMİH SAYGINER
Profesyonel Bilardo Oyuncusu

Semih Saygıner

Semih Saygıner Kimdir?

Semih Saygıner altı kardeşin beşincisi olarak 12 Kasım 1964’te, Adapazarı’nda doğdu. Babası tüccar terzi Faruk Bey ile annesi Süreyya Hanım’ı, 14 yaşındayken elim bir trafik kazasında kaybetti. Çok başarılı bir okul hayatı olmasına rağmen lise 1. sınıfta ailesinin vefatı nedeniyle okuluna ara veren Saygıner, bir süre sonra tekrar sınava girip Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümünü kazandı. Lise 1. sınıfı tekrar okuyan ancak ailesini kaybetmenin verdiği üzüntü nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan Saygıner, sonunda okul hayatına nokta koymak zorunda kaldı.

Aynı dönemlerde bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bilardo ile tanıştı. Özlediği dostluk ve sevgi ortamını bilardoda bulan Saygıner, hayatındaki tüm olumsuzlukları bu sayede aştı ve daha küçük yaşta büyük başarılara imza atmaya başladı. 16 yaşında bilardo oynamaya başlayan Saygıner, kısa bir süre sonra üstün performansıyla herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başardı.

17 yaşındayken Tezcan isimli bir arkadaşının ikna etmesiyle İstanbul Şampiyonası’na katıldı ve birinci oldu. Kısa bir zaman içinde ünü bütün Türkiye’ye yayılan Saygıner’e ülkenin her yerinden açılış ve turnuva davetleri gelmeye başladı. Birçok başarı elde etmesine rağmen bilardodan hayatını kazanamadığı için bu sporu hobi olarak yapmaya karar verdi. oldu.

Ağabeyinin müteahhitlik firmasında çalışmaya başladı. 1986’da askerliğini bitirdikten bir süre sonra bilardodan kopamayacağını anlayıp tekrar İstanbul’a geldi.Bir bilardo salonunda çalışmaya başlayan Saygıner hem hayatını kazanıp hem de antrenman yapma fırsatı bulmuş 1988 yılında Türkiye’de yapılan uluslar arası bir gösteri turnuvasında dünya şampiyonlarına karşı gösterdiği üstün performansla kendine güveni artan Saygıner, başarılarını uluslar arası platforma taşımayı hedefledi. 1992 yılına kadar çeşitli uluslar arası turnuvalara katılan Saygıner, ilk önemli başarısını Almanya’da, Dünya Kupası’nda, o yılın Dünya Şampiyonu olan Ceulemans’ı 3-0 yenerk elde etti. Bu başarıdan sonra 1993’te Dünya Klasmanı’nda altıncılığa kadar yükseldi.

Semih Saygıner’in elde ettiği uluslar arası başarılardan sonra, bilardo Türkiye’de de federasyonu olan bir spor dalı haline geldi ve hızla yaygınlaştı.Saygıner, 1994’te ilk kez Dünya Kupası’nı kazandı. Aynı yıl bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Takımlar Hollanda ligine transfer oldu ve 1994’ten bu yana sayısız başarılara imza attı.

9 sene profesyonel olarak Hollanda Ligin’de oynayan ve 3 sene FC PORTO bilardo takımın kaptanlığınıda yapmış olan Saygıner’in kırılmış olan 2 Dünya Rekoru bulunmaktadır. Bilardo Literatürü’ne geçen 40 vuruşu bulunan Saygıner, dünya bilardo camiasında “Mr. Magic” ve “Turkish Prince” lakaplarıyla anılmaktadır.

Semih Saygıner’in Konuşma Konuları

Başarı İçin Sürekli Gelişim
Fark Yaratmak İçin Kendin Olmak
Girişimcilik
Hayatına Yön Vermek
İnovasyon
Motivasyon
Oyun Nasıl Kazanılır
Rağmen Başarmak


Sosyal Ağlarda Paylaş