SERDAR KILIÇ
Profesyonel Sporcu, Eğitmen, TV Programı Yapımcısı ve Sunucusu

Serdar Kılıç

Serdar Kılıç Kimdir?

3 Haziran 1969 doğumlu olan Serdar Kılıç, ODTÜ Jeoloji Mühendisliği ve Beden eğitimi ve Spor Lisans eğitimi mezunu olup, Spor Organizasyonu ve Yönetimi üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. Egzersiz Fizyolojisi, Sporcu Beslenmesi ve Sağlığı konularında sertifikalı eğitimler almıştır. 1976-1979 Mukavemet kayağı “Cross Country” kayak eğitimi alan Kılıç, hala kayakla ilgilenmektedir. 1980-1989 Temel Hayatta Kalma Eğitimleri, Kampçılık ve İzcilik Faaliyetlerinde bulunmuştur. 1990-1991 Yıllarında Temel Dağcılık Eğitimleri gördü ve o yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında bir çok dağ tırmanış gerçekleştirdi.

Takım çalışması, liderlik, iletişim, risk alma, takım halinde sonuca ulaşma gibi yetkinliklerin test edildiği; Eco Challange, Camel Trophy, Terra Incognita, Trans Jebel Sarhro, Dünya Navigasyon Şampiyonası gibi bir çok dünya çapında serüven yarışmalarında takım lideri olarak Türkiye’yi ilk kez ve defalarca temsil etmiştir.

Yurt içi ve yurt dışında bir çok kez zirvelere yaz ve kış tırmanışı gerçekleştirmiştir. Zor arazi koşullarında arama kurtarma ve hayatta kalma eğitimleri almış ve vermiştir. Bir çok kez kurtarma operasyonlarında yer alarak yaşam kurtarmıştır.

Doğa sporları malzemelerinde dünya lideri olan Gore-Tex firması eğitim ve malzeme testlerinde dünyanın değişik nokta ve koşullarında (çöl, dağ, soğuk iklim…) uzman olarak kendisini tercih etmiştir.

Takım Çalışması, Liderlik, Motivasyon, İletişim ve kurumlar arası iş ağlarını genişletmek maksatlı Business League’ i kurdu.

20 ‘li yaşların sonunda kendi şirketi olan “wolftrack” i kurdu, 2008 yılı sonuna kadar 8000 üzerinde orta ve üst düzey çalışana; liderlik, grup dinamikleri, iletişim ve motivasyon ağırlıklı eğitimler verdi. 2000 senesinde Türkiye ‘deki ilk yerleşik (kendi tesislerine sahip) 8-16 yaş çocuklar için Serüven ve Doğa Sporları Kampını kurdu. Şimdilerde gençlerin gelişimi ve sosyal sorumluluk projeleri ile ilgileniyor.

NTV’de “Doğada Tek Başına” adlı programı hazırlayıp sunan Kılıç, Haliç ve Marmara Üniversitesinde liderlik ve Grup Dinamikleri, Rekreasyon Yönetimi, Doğa Sporları, Çevre ve Ekoloji Dersleri verdi ve halen Haliç Üniversitesi’ nde öğretim görevlisi olarak ders vermeye devam ediyor.

Serdar Kılıç’ın Eğitimleri / Başarıları / İlkleri

Türkiye’ deki 2500 m. üzerindeki birçok dağa tırmandı özellikle Kaçkarlar bölgesinde (Rize-Artvin-Erzurum) ve yurt dışında Yeni Zelanda, Patagonya, Arjantin, Peru, Tacikistan, Kırgızistan, Alaska v.b pekçok farklı bölgede birçok kez yaz-kış tırmanışı gerçekleştirmiştir.

Dalaman ve Çoruh nehirlerinde akıntılı ve durgun su kanosu, rafting ve kayak eğitimi aldı, IV-VI dereceli yurt dışındaki bir çok nehirde kayaking ve rafting yapmıştır.

Navigasyon ve Orienteering eğitimleri aldı, Kanada ve Fas’ ta Dünya şampiyonluğu ve Dünya üçüncülükleri vardır.

Dağ bisikleti (MTB), Heli-Kayak, Kaya ve Buz Tırmanışı, mukavement binicilik, İz takibi konularında eğitimli ve deneyimlidir.

Bröveli ilk yardım ve can kurtarma eğitmenidir. Arama ve kurtarma eğitimleri görmüştür. Doğa sporları, doğada arama-kurtarma ve dağcılık eğitimleri ve katıldığı kurs ve sertifika programlarını üstün başarı ile tamamlamıştır.

Türkiye’ den ilk defa bir Türk olarak “First Special Response Group” tan sertifika almış ve sonrasında eğitmen olarak bu gruba çağrılmıştır.

Türk Spor tarihinde İlk defa yeni bir spor branşında (Farklı disiplinde 400-1000 km lik serüven yarışmaları Eco Challenge ’99-’02 Patagonya, Borneo, Yeni Zelanda) Türkiye’ yi temsil eden kişi olarak Türk spor tarihine geçmiştir.

Camel Trophy ’98’ de İsveç Ostersund’da 20 Ülke sporcuları arasında fiziksel etaplarda ve navigasyonda dereceler almıştır.

Serdar Kılıç Konuşma Konuları

Takım Çalışması
Liderlik/Durumsal Liderlik
Motivasyon
İletişim
Zor koşullarda Stresle Mücadele


Sosyal Ağlarda Paylaş