SERDAR URÇAR
Dönüşüm Liderliği, Motivasyon, Strateji

unnamedUzun yıllardır teknoloji sektöründe üst düzey yöneticilik yapan Serdar Urçar bir yenilik, yaratıcılık ve insan meraklısıdır. Bir ekiple beraber zorlu bir mücadele vermenin, birbirine sahip çıkmanın, bir hayalin peşinden gitmenin ve inanılan hedeflere erişebilmenin yaşamımıza farklı bir anlam kattığına yürekten inanmaktadır. Değişim ve dönüşümü evrensel gerçekliğin bir parçası olarak gören Serdar Urçar içinde bulunduğu her ortamda bir değişim tetikleyici olmaya çalışmış ve bunu kendi yaptıkları, rol modelliği ile desteklemeye çok önem vermiştir. Baktığı her yerde kalıcı başarıyı getirecek kurum kültürünü ve fark yaratacak doğru liderliği ararken, edindiği deneyimi paylaşmanın, inandığı liderlik tanımını ve temel değerleri yaymanın bir tür bireysel sosyal sorumluluk olduğuna inanmaktadır.

Konuşma Konuları:

Dijital Dönüşümün Anatomisi
Savaşan, Kazanan, Eğlenen Takımlar Yaratmak
Başarı Üçgeni: Strateji, Organizasyon ve Uygulama
Liderliğin Çakraları

Profesyonel kariyerine 1992 yılında Arthur Andersen’de başlayan Serdar Urçar, bir bilgi teknolojisi ürünleri dağıtım şirketi olan Karma Bilgisayar’dan sonra kuruluş aşamasında olan Superonline’un çekirdek kadrosunda yer almıştır. Yaklaşık 19 yıl sürecek HP kariyerine, Türkiye’de Üretici Finansmanı bölümünü kurmak üzere 1997 yılında başlamıştır. 2002 yılında gerçekleşen HP-Compaq birleşmesinin ardından Kişisel Sistemler Grubu Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 2007 yılında aynı iş grubunun Ortadoğu Genel Müdürü ünvanıyla kariyerine devam etmek üzere Dubai’ye yerleşmiştir. 2008 ile 2013 yılları arasında HP Türkiye Genel Müdürlüğüne getirilen Serdar Urçar, 2013 yılından 2016 yılına kadar da HP Türkiye, Yunanistan, Ortadogu ve Afrika bölgesi Satış Kanalları, Bulut Bilişim Hizmet Sağlayıcıları ve KOBİ pazarından sorumlu Bölge Direktörü olarak görev yapmıştır.

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin Jeanne Monnet Enstitüsü’nden Avrupa Politikası ve Ekonomisi konusunda yüksek lisans derecesi almıştır. Serdar Urçar, aynı zamanda yöneticilik eğitiminin bir parçası olarak 2005 yılında INSEAD’ın Genç Liderler Yönetici Eğitimi Programı’na katılmış ve başarı ile tamamlamıştır. 2006 yılında Platin dergisi tarafından 40 yaş altı ümit veren teknoloji liderleri arasına seçilen Serdar Urçar, 2013 yılında da Fortune dergisi tarafından her yıl yapılan listede Türkiye’nin en başarılı 50 iş insanı arasında 30. sırada yer almıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra bir kaç yeni girişime yatırım yaparak melek yatırımcılığa adım atan Serdar Urçar son dönemde hem İTÜ Çekirdek, hem de Mentors Network Turkey bünyesinde mentorluk yaparak, deneyim ve uzmanlığını girişimcilerle paylaşmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda BIC Angels Melek Yatırım ağının bir parçası olarak Türkiye’den çıkabilecek global başarı öykülerinin filizlenmesine hem yatırımcı, hem de mentor olarak katkı sağlamanın peşindedir.

Liderlik ve yaşam ile ilgili görüşlerini bloğunda “Aklımdan Geçenler” adı altında paylaşan Serdar Urçar, aynı zamanda Türkiye Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyeti, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyesidir. Evli ve iki kız çocuk babasıdır. Sporu ve hareketi yaşam tarzının bir parçası yapmaya inanan Serdar Urçar futbol dışında snowboard, yelkencilik ve son zamanlarda artan bir tutkuyla golf sporu ile ilgilenmektedir. Bir dönem Şahika Tekand’ın stüdyosunda oyunculuk eğitimi alan Serdar Urçar aynı zamanda bir çağdaş görsel sanatlar tutkunudur.
dsc_9394


Sosyal Ağlarda Paylaş