TANER ÖZDEŞ
Profesyonel Yönetici, Satış Eğitmeni, Yazar

“Taner Özdeş’in Başarı Formülü: Gülümse, cazip ol, bakımlı ol, çevrene ve müşterilerine yardımcı ol, güven uyandır, dürüst ve sabırlı ol, takip et ve ısrarcı ol, zamanı iyi kullan, referans iste, yeni müşteri ziyaret et, kendine güven, sattığın ürüne güven, kendini geliştir, kendine, ailene ve yakin dostlarına zaman ayır. En önemlisi; “İnsanları sev, bilgini paylaş ve çevrene örnek ol.”Taner Özdeş

Konuşma KonularıÖz Motivasyon
Duygusal Zeka
Müşteri Neden Önemlidir?
Satış Psikolojisi
Hitabet Sanatı


Kimdir?1963’te doğan Taner Özdeş 1983’te Avusturya Lisesi’nden, 1986’da ABD’deki University of Miami, Pazarlama Bölümü’nden mezun oldu. İlk görevine 1986 yılında İktisat Bankası’nda yatırım ve pazarlama analisti olarak başladı. Özdeş, 1989 – 1990 arasında Lever’de marka müdürlüğü, 1990 – 1991 yıllarında Pars/Mc Cann Erickson’da senior müşteri temsilciliği görevlerinde bulundu.

Özdeş, 1991-1997 yıllarında Satış Temsilcisi olarak başladığı Dow Jones Telerate firmasında Satış ve Pazarlama Direktörlüğü’ne kadar yükselmiş; 1994-1995 yıllarında Dow Jones Telerate’in bölgesel olarak düzenlediği satış yarışmalarında EMEA Bölgesinin en başarılı satışçıları arasına girmeyi başarmıştır.

Şubat 1997 – Ağustos 2000 arasındaysa Fornet’te Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’nı yaptı. Fornet, Türkiye’nin ilk Kurumsal Internet sağlayıcısı olarak kurulmuş, 2000 yılında Koç grubuna yüksek bir bedel karşılığında satılmıştır.

1 Eylül 2000’den beri ağ ve bilgi güvenliği alanında dünyanın en iyi ve en yeni ürün ve çözümlerini Türk kullanıcıların hizmetine sunmak ilkesiyle yola çıkan InfoNet Bilgi teknolojilerinin Genel Müdürlüğünü yürütüyor. InfoNet onun yönettiği dönemde cirosunu 500.000$’dan 10.0000.000$’a çıkarmış. Sektörde 2007-2009 yıllarında kendi kategorisinde ciro bazında sektör birincisi seçilmiştir. InfoNet, 2006 ve 2007 yıllarında Deloitte’un Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini belirlemek amacıyla yürüttüğü, Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye programına seçilmiştir. Programdaki sıralamalar, kuruluşların 2002-2007 yılları arasında net satış gelirlerinde kaydettikleri büyümeye göre belirlenmiştir.

2007-2008 döneminde Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Siyaset Okulu sertifika programını başarılı ile tamamlamıştır.

Kariyeri boyunca birçok satış temsilcisi yetiştirmiş olan Özdeş Genç Müteşebbisler Jaycees Derneği (JCI) Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) ve Rotary Kulübü vasıtasıyla 5,000’in üzerinde kişiye “Yeni Yüzyılda Satış Psikolojisi ve Teknikleri, Duygusal Zekâ ve Pazarlama konusunda eğitimler vermiştir. 2004 yılında JCI Certified Local Trainer ve 2005 yılında JCI Certified National Sertifikasına hak kazanmıştır. Eğitim ve danışmanlık verdiği kuruluşlar; Ernst & Young, Hillside Leisure Club, Moevenpick Hotel, Sante Kozmetik, Onep, M-onep, Mopak, TTL Tütün, Intersport, Safety Cleen, Otto Block, Alkent 2000, Sihir Mobilya, Swissotel Grand Efes, Çırağan Sarayı, BASF Kimya.

Ayrıca, İTÜ, Bilgi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi gibi birçok Üniversite ve MBA programında Satış, Pazarlama, Müşteri Psikolojisi ve Duygusal Zekâ konusunda seminer vermektedir.

İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 200’e yakın Emniyet mensubuna gönüllü olarak Duygusal Zeka ve Beden Dili eğitimi verdi.

Yönetim, pazarlama ve satış odaklı çok sayıda eğitim program ve seminerine katılan Özdeş Almanca ve İngilizce biliyor. Tenis, yüzme, kayak yapan, seyahat etmekten, kitap okumaktan hoşlanan ve yoğun bir şekilde sosyal kulüp faaliyetlerinde bulunan Özdeş Junior Chamber International’ın ve Genç Yönetici ve İş Adamları (GYİAD) derneklerinin aktif bir üyesi.

2006 yılından beri Bilim Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir. Bilim Merkezi bünyesinde vermiş olduğu Duygusal Zekâ seminerlerinden elde ettiği geliri, İstanbul’da 1,000 üzerinde çeşitli ilkokul öğrencilerinin Bilim Merkezi’ne ziyaret etmeleri amacı ile bağışlamıştır.

Kendisi 1999 yılında Türkiye’deki en iyi JCI (Genç Liderler ve Girişimciler Derneği www.jci.cc) üyesi seçildi. Aynı yıl dernekte en yüksek rütbe olan Senatör unvanını almıştır. 2002 yılında Türkiye’de Avrupa Konferansına yapılmasına katkıları olmuş, bu amaçla çalışan komitenin Yönetim Kurulunda yer almıştır. 2002 JCI Avrupa Konferansına yurtdışından 3,000 kadar dünyanın farklı ülkelerinden JCI üyesi gelmiş. Konferansın çok başarılı olması üzerine 2007 Dünya Konferansında Türkiye’de yapılmasına karar verilmiştir. Özdeş, 1998-2002 yıllarında aynı derneğin Kurumsal İlişkiler Ulusal Direktörlüğü’nü yürütmüştür. Derneği bu yıllarda birçok Avrupa ve Dünya Konferansında başarılı temsil etmiştir.

2005 yılında www.tanerozdes.com sitesini açmıştır. Özdeş, web sitesi üzerinden birçok üniversite öğrencisine ve girişimciye destek olmaktadır.

Kariyer.net, Yenirbiris.com, Maxihaber.net, Pazarlama Dünyası, Ekonomi Türkiye, Turklider.org’da aylık makaleleri yayınlanmaktadır. Ocak 2007’de, “Satışın 10 Altın Kuralı” adlı ilk kitabı piyasaya çıkmıştır. Kitabının 2009 yılında 6. baskısı çıkmış. D&R’da 16 hafta en çok satan İş Kitapları kategorisinde yer almıştır.

Özdeş, birçok konferansında panelist, konuşmacı ve keynote konuşmacı olarak yer almıştır. Bunlar arasında EduPlus Consulting (Satış Zirvesi ve Marketing Power konferanslarında), Kalder, Assemble, Nikken, Amway, Nature’s sayabiliriz. Türkiye’de ilk defa Digitürk ve AFM sinemalarının desteği ile gerçekleştirilen Satış Okulum projesinde yer almıştır.

Özdeş, 2007 yılında ise Mynet’in talebi ile Satış Bloğunu açmıştır; satış konusunda bilgi ve tecrübelerini Mynet okuyucuları ile paylaşmaktır.

2008 yılında bir ilke imza atarak Uzmantv Akademi bünyesinde Internet üzerinden online Satış ve Duygusal Zeka eğitimlerini 2009 yılından itibaren vermeye başlamıştır.

Özdeş, tenis konusunda başarılı bir kariye sahiptir. Türkiye Tenis federasyonu ve BÜMED bünyesinde gerçekleştirilen turnuvalarda birçok başarıya imza atmıştır.

Özdeş, 2010 yılı itibariyle Keynote Speakers Agency konuşmacı portföyü arasına katılmıştır.


Sosyal Ağlarda Paylaş